Andrzej Adamski

Cudowna Skępska, Maryjo nasza

Cudowna Skępska, Maryjo nasza

Kilkanaście lat temu, a dokładniej w 2006 roku, kiedy pracowałem w telewizji kablowej w Gostyninie, nieżyjący już nauczyciel z miejscowego Liceum Ogólnokształcącego Ludwik Pawikowski zaproponował mi zrobienie materiału filmowego z wyjazdu rowerzystów z Gostynina do Skępego na uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Bóg wie co robi

Bóg wie co robi

Przed Wielkim Postem poprosiłem felietonistów piszących na administrowanym przeze mnie portalu gostynin24, aby zamieszczane treści były związane z tym szczególnym czasem oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa, aby czytelnicy tak zabiegani we współczesnym świecie mogli przeczytać, „zwolnić obroty” i zastanowić się dokąd zmierzają.

Wierny własnemu sumieniu

Wierny własnemu sumieniu

Jak co roku w październiku z grupą rowerzystów z Płocka i Gostynina udaliśmy się na tamę do Włocławka aby oddać hołd zamordowanemu przez władze PRL księdzu Jerzemu Popiełuszce. Poniższy post zamieściłem na portalu facebook:

Egzamin na tamie

Egzamin na tamie

Jak co roku w październiku wraz z grupą przyjaciół wybieram się rowerem z Gostynina na tamę do Włocławka aby uczcić pamięć błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Zazwyczaj wyruszamy w kierunku Nowego Duninowa, na bulwarze w tej miejscowości spotykamy się z płockimi rowerzystami i już razem podążamy do Włocławka. Z powrotem wracamy przez Smólnik piękną trasą Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Z pogodą jest różnie o tej porze roku, czasami jest zimno i pada deszcz, jednak to nie ma żadnego znaczenia. Jedziemy podziwiając piękne tereny i wspominając błogosławionego męczennika.
Trzeba poważnej opozycji

Trzeba poważnej opozycji

Sejm zdecydował, że obywatelski projekt komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”, liberalizujący przepisy aborcyjne nie będzie procedowany. Zabrakło raptem dziewięciu głosów i bardzo dobrze. Wielu posłów PO i Nowoczesnej nie wzięło udziału w głosowaniu, najprawdopodobniej celowo, a trójka z PO zagłosowała przeciw, co mocno zdenerwowało kierownictwo ugrupowania. Całość pokazuje jak słabiutka i pogubiona jest opozycja. Znaczna część posłów PiS zagłosowała za dalszą pracą nad wspomnianym dokumentem, tym samym udowadniając, że szanują obywatelską inicjatywę.
Damy radę

Damy radę

Tygodnik Newsweek kierowany przez dziennikarską hienę z roku 2015 - Tomasza Lisa, pyta Polaków jak żyć w czasach PiS. Ten sfrustrowany i przegrany dziennikarz nie może pogodzić się ze zmianami zachodzącymi w naszym kraju i ciągle utyskuje dzieląc polskie społeczeństwo. Kiedy KOD organizował pierwsze demonstracje, redaktor Lis aktywnie w nich uczestniczył i podjudzał do nienawiści. Moim zdaniem na punkcie PiS ma paranoje, a z obiektywnym dziennikarstwem ma poważny problem.
Polska bastionem Europy

Polska bastionem Europy

11 listopada w Święto Niepodległości udałem się z moim 21-letnim synem Krzysztofem do Warszawy aby z bliska obserwować demonstracje – tego dnia w stolicy odbyło się takowych 15. Krzysztof od razu oznajmił, że interesuje go tylko Marsz Niepodległościowy organizowany przez ONR i Młodzież Wszechpolską. Żeby sprawa była jasna – mnie również najbliżej było do narodowościowego marszu ale z dziennikarskiej ciekawości chciałem jeszcze zobaczyć inne demonstracje jak choćby upadającego KOD czy lewicową. Chciałem z bliska zobaczyć tych przegranych, sfrustrowanych polityków i żałosnych celebrytów, zatroskanych o demokrację w kraju. Zaplanowałem nawet rozmowy z tymi ludźmi i to, by konkretnie ich zapytać o demokrację w Polsce.

Mógł zostać bohaterem

Mógł zostać bohaterem

Na początku września brałem udział w spotkaniu z Lechem Wałęsą w gostynińskim zamku z cyklu "Porozmawiajmy o Polsce". Aż przebierałem nogami aby napisać moje spostrzeżenia ze spotkania z tym pogubionym, zadufanym człowiekiem. Te jego pomysły na uzdrowienie Polski - np. czipy dla polityków, które będą wszystko nagrywać: co robi, gdzie chodzi, z kim śpi itd. - oj byłoby zabawnie.
Proście, a będzie wam dane, szukajcie, a znajdziecie

Proście, a będzie wam dane, szukajcie, a znajdziecie

Trzy lata temu w wakacje w Edmontonie w Kanadzie na jednej z ulic doszło do wypadku drogowego – 20-letni wówczas Mikołaj Złotowski, syn polskich emigrantów jadąc motorem zaledwie 50 km/h tak niefortunnie uderzył w betonowe ogrodzenie, że szybka z kasku wcięła mu się w głowę uszkadzając mózg i oczy. Mikołaj stracił przytomność i w ciężkim stanie został odwieziony do szpitala. Lekarze rozpoczęli walkę o życie, jednak po miesiącu stwierdzili, że chłopak nie ma szans na przeżycie. Lekarze rozważali odłączenie młodego chłopaka od respiratora.
Przyjaciele Europy

Przyjaciele Europy

W niedzielę 10 kwietnia brałem udział w głównych obchodach 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wspaniała atmosfera, tysiące ludzi na Krakowskim Przedmieściu i na Placu Zamkowym. Prawica pokazała siłę i patriotyzm.
Nie ma żadnej wojny

Nie ma żadnej wojny

Kiedy Komitet Obrony Demokracji wyprowadzał w grudniu minionego roku na ulice tysiące ludzi, Lech Wałęsa sugerował, że rządy Prawa i Sprawiedliwości doprowadzą do wojny domowej. Moja mama była przerażona komentarzem legendy Solidarności, a ja próbowałem ją uspokajać i przekonywać, że wreszcie poznamy prawdę o człowieku z Ziemi Dobrzyńskiej, że wreszcie naród pozna prawdę z 1992 roku, kiedy obalono rząd premiera Jana Olszewskiego, że wreszcie poznamy rozgrywki Lecha Wałęsy z lat siedemdziesiątych. Uważnie przyglądałem się różnego rodzaju wywiadom telewizyjnym z udziałem byłego lidera Solidarności i zawsze kiedy tylko był poruszany temat Bolka, strasznie się denerwował.
Quo Vadis Europo

Quo Vadis Europo

Coraz więcej ludzi w Europie mówi głośno, że polityka wielokulturowości się nie sprawdziła. Już nie tylko nielegalni imigranci, którzy przybywają na grecką wyspę Lesbos są poważnym zagrożeniem dla miejscowych. Ostatnie doniesienia z Niemiec i innych krajów europejskich utwierdzają w przekonaniu, że Europa musi jak najszybciej rozwiązać problem arabskich uchodźców.

Wiarygodność i uczciwość

Wiarygodność i uczciwość

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę, posła z płockiego okręgu Macieja Wąsika oraz byłych funkcjonariuszy biura, skazanych w pierwszej instancji za działania w tzw. aferze gruntowej.
Potrzeba ludzi sumienia

Potrzeba ludzi sumienia

W dzień Matki Bożej Różańcowej Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z Konstytucją zapisu ustawowego nakazującego wskazanie innego szpitala lub lekarza przy odmowie świadczenia z powołaniem się na klauzulę sumienia. O zbadanie wątpliwych zapisów zwróciła się Naczelna Rada Lekarska.
Z miłości do Boga

Z miłości do Boga

W sierpniu podążałem śladami świętego Pawła po Grecji. Kiedy byliśmy z grupą w Meteorach i podziwialiśmy klasztory znajdujące się na szczytach skał, zadałem pytanie najstarszemu z uczestników naszej wyprawy – co sądzi o tym miejscu? Mój rozmówca powiedział krótko, że najprawdopodobniej mnisi musieli mieć problemy psychiczne, aby z własnej woli żyć w takim miejscu w odosobnieniu. Powiedziałem wówczas mojemu koledze, że mnisi decydując się na zamieszkanie w Meteorach mogli to robić świadomie i z miłości do Boga. W takich warunkach lepiej Go usłyszeć i zrozumieć.
Polityka to brutalna gra

Polityka to brutalna gra

Od samego poranka 6 sierpnia wyczekiwałem na zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy. To wielka radość dla całego narodu, że nasz ukochany kraj doczekał się wreszcie prezydenta wiary, nadziei, młodego i uczciwego człowieka pięknie mówiącego po polsku. Śmiesznie wygląda były prezydent - elektryk Lech Wałęsa, który usiłował nieporadnie ocenić orędzie Andrzeja Dudy. Bronisław Komorowski uszanował - jak sam mówi - dzień prezydenta Dudy i milczał w tym temacie.
  Andrzej Adamski

Dziennikarz, twórca portalu gostynin24.pl. Mieszka w Gostyninie.