Słowo zachęty Biskupa Płockiego do udziału w nabożeństwach majowych

Drodzy Diecezjanie!
160 lat temu, po upadku powstania styczniowego, biskup płocki Wincenty Chościak Popiel wydał list pasterski, w którym ustanowił w naszej diecezji nabożeństwo majowe do Matki Bożej i prosił, by gromadzić się w kościołach na śpiewie Litanii loretańskiej oraz rozmyślaniu o życiu Jezusa i Maryi.

Niech ta rocznica zachęca nas do udziału w nabożeństwach majowych w naszych kościołach, kaplicach, przy krzyżach i figurach przydrożnych, a także w naszych domach.

Biskup Popiel prosił, by na nabożeństwo majowe przychodzili zwłaszcza rodzice i modlili się w intencji dzieci i młodzieży. Ta intencja jest także dziś bardzo aktualna. Myślimy szczególnie o maturzystach i rozeznających powołanie życiowe, aby nie bali się wyboru małżeństwa, by byli także otwarci na życie kapłańskie, zakonne i misyjne. Zjednoczmy się także we wspólnym błaganiu w intencji poszanowania życia ludzkiego, odmawiając modlitwę, którą zostawił nam św. Jan Paweł II.

Bardzo dziękuję Wam za pięknie przyozdobione w maju krzyże, kapliczki i figury. Jest to wyrazem naszej wiary w Boga, który przez te znaki kultu przypomina nam, ze jest pośród nas obecny na drogach naszego życia.

Na czas majowej modlitwy wypraszam Wam, przez wstawiennictwo Matki Jezusa Chrystusa, Boże błogosławieństwo!

Bp Szymon Stułkowski
Biskup Płocki

Płock, dnia 25 kwietnia 2024 r.
W święto św. Marka Ewangelisty

Zarządzenie
Słowo Biskupa Szymona proszę odczytać wiernym w niedzielę, 28 kwietnia 2024 r., podczas wszystkich Mszy św., w ramach ogłoszeń parafialnych.

Płock, dnia 25 kwietnia 2024 r.

Bp Mirosław Milewski
Wikariusz Generalny

Modlitwa św. Jana Pawła II
do odmawiania podczas nabożeństw majowych
(Evangelium vitae, nr 105)

O Maryjo, jutrzenko nowego świata, Matko żyjących, Tobie zawierzamy sprawę życia: spójrz, o Matko, na niezliczone rzesze dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat, ubogich, którzy zmagają się z trudnościami życia, mężczyzn i kobiet – ofiary nieludzkiej przemocy, starców i chorych zabitych przez obojętność albo fałszywą litość. Spraw, aby wszyscy wierzący w Twojego Syna potrafili otwarcie i z miłością głosić ludziom naszej epoki Ewangelię życia. Wyjednaj im łaskę przyjęcia jej jako zawsze nowego daru, radość wysławiania jej z wdzięcznością w całym życiu oraz odwagę czynnego i wytrwałego świadczenia o niej, aby mogli budować, wraz z wszystkimi ludźmi dobrej woli, cywilizację prawdy i miłości na cześć i chwałę Boga Stwórcy, który miłuje życie. Amen.