Diecezja płocka włącza się w akcję „Dzieci komunijne dzieciom misji”

W parafiach diecezji płockiej dzieci, które przystąpią do Pierwszej Komunii świętej będą mogły wesprzeć swoich rówieśników na świecie: - Misje, to dzieło każdego chrześcijanina. Wiedzą to już dzieci, które w tym roku w diecezji płockiej przyjmą Pierwszą Komunię świętą – przekazuje ks. Kamil Kowalski, były misjonarz, referent ds. misji w diecezji.

Mission 3850716 640

Do parafii diecezji płockiej trafiły materiały dotyczące akcji „Dzieci komunijne dzieciom misji”, inicjowanej przez Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci. Po przyjęciu przez dzieci w parafiach Pierwszej Komunii świętej, w ciągu tzw. białego tygodnia, jeden z dni poświęcony zostanie tej akcji. Dzieci otrzymają tematyczny obrazek i kopertę, do której, jeśli zechcą, będą mogły włożyć pieniądze dla swoich rówieśników w krajach misyjnych.

- Każdy misjonarz potrzebuje wsparcia, bo misje to nie jest tylko dzieło jednego księdza, ale każdego chrześcijanina. Chodzi o modlitwę, wsparcie duchowe, które jest bardzo ważne, ale też o wsparcie materialne różnych dzieł: charytatywnych, humanitarnych czy edukacyjnych w różnych częściach świata – mówi ks. Kamil Kowalski, były misjonarz na Jamajce, a obecnie referent ds. misji w diecezji płockiej i wikariusz parafii św. Stanisława Kostki w Rypinie.

W diecezji akcja wsparcia od dzieci pierwszokomunijnych dla innych dzieci na świecie od lat cieszy się zainteresowaniem. Dzieci i rodzice mają świadomość, że podzielenie się choćby niewielką kwotą pomoże innym dzieciom, żyjącym w trudnych warunkach materialnych, w krajach biednych. Uczestnicząc w akcji inicjowanej przez Papieskie Dzieła Pomocy Dzieciom młode pokolenie uczy się współodpowiedzialności za Kościół.

Hasło tegorocznej akcji „Dzieci komunijne dzieciom misji” brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Celem akcji jest stworzenie łańcucha solidarności z dziećmi całego świata. Dzieci w Polsce zaczynają rozumieć, że Kościół, to wspólnota ludzi wierzących w Jezusa Chrystusa i że trzeba budować tę wspólnotę. Modlitwa i podzielenie się pieniędzmi, to wsparcie papieża Franciszka w jego akcji ewangelizacji świata. W 2023 roku do sekretariatu krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci z całej Polski wpłynęła kwota 1 284 887,03 zł. Została ona rozdysponowana na różne projekty w wielu krajach świata.