Płocczanie pójdą pokłonić się Jezusowi w XIII Orszaku Trzech Króli – 6 stycznia 2024 r.

Krzysztof Sobociński jako Kacper, Andrzej Żabka jako Melchior i Leszek Brzeski jako Baltazar, poprowadzą 6 stycznia 2024 r. ulicami Płocka, w uroczystość Objawienia Pańskiego, XIII Orszak Trzech Króli. Organizatorzy tradycyjnie spodziewają się dobrej frekwencji tego ważnego przedsięwzięcia ewangelizacyjnego. Nad całością inicjatywy czuwa przewodniczący komitetu organizacyjnego Stefan Swat.

Oukfclds (1)

Płock będzie jednym z 800 miejsc w Polsce, w którym w tym roku przejdzie Orszak Trzech Króli, najważniejsze uliczne przedsięwzięcie ewangelizacyjne: „Niech śpiew naszych pięknych kolęd i radość spotkania dzieci, młodzieży, rodziców, dziadków, mieszkańców naszych miast i wisi będą wyrazem wiary w Pana, który przyszedł, by odnowić ziemię przez pokój i miłość” – napisał biskup płocki Szymon Stułkowski w liście do organizatorów i uczestników ulicznych jasełek.

W tym roku po raz pierwszy przewodniczącym komitetu organizacyjnego jest Stefan Swat, wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Nowum jest też to, że scenkę biblijną na rozpoczęcie orszaku przedstawią Skauci Europy pod opieką Krzysztofa Piotrowskiego, grupa, która coraz aktywniej działa w diecezji płockiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.45 na Starym Rynku. Orszak wyruszy na ulice Płocka 6 stycznia o godzinie 11.15 po modlitwie „Anioł Pański”, wspomnianej scence biblijnej oraz słowie bp. Szymona Stułkowskiego. Płocczanie i goście przejdą ulicami Bielską i Jachowicza do obszernego kościoła parafii św. Stanisława Kostki, gdzie gospodarzami są księża salezjanie.

Na czele orszaku konno będą jechać: Krzysztof Sobociński ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej - jako Kacper, Andrzej Żabka, przedsiębiorca z Gąbina - jako Melchior, Leszek Brzeski, nauczyciel, radny miejski, prezes Parafialno-Uczniowskiego Klubu Sportowego „Viktoria” przy parafii św. Józefa w Płocku - jako Baltazar. Konie wystawiło Stowarzyszenie Kawaleryjskie 4. Pułku Strzelców Konnych w Gąbinie.

W „Stanisławówce” pokłon Świętej Rodzinie złożą m.in. bp Szymon Stułkowski, prezydent Płocka i starosta powiatu płockiego oraz orszak świętych, związanych z Kościołem powszechnym i diecezją płocką. W tym roku Świętą Rodziną będą: Katarzyna i Szymon Czmielowie z synem Jasiem. Po pokłonie Mszy św. będzie przewodniczył biskup płocki.

Tradycyjnie z orszakiem łączy się konkurs na rodzinną szopkę bożobarodzeniową. Czuwa nad nim s. Dominika Dudzik z wydziału katechetycznego płockiej Kurii Diecezjalnej. Wiadomo już, że konkurencja jest duża, a jurorzy będą mieli trudne zadanie, aby wskazać laureatów konkursu, w którym udział biorą całe rodziny.

Organizatorzy mają nadzieję, że XIII Orszak Trzech Króli w Płocku, pod hasłem „W jasełkach leży!”, najważniejsze uliczne przedsięwzięcie organizacyjne w mieście, zgromadzi wiele tysięcy dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy w tym roku - roku 800. rocznicy pierwszej szopki w Greccio we Włoszech, zechcą w ten sposób oddać hołd Zbawicielowi świata, Maryi, Matce Bożej i św. Józefowi. To niezwykle ważny i nieodłączny element świętowania Bożego Narodzenia.