Choć w 2025 roku diecezja płocka świętuje 950-lecie swojego istnienia, to również niewielkie Rokicie ma powód do dumy – aż 800 lat nieprzerwanej obecności wspólnoty parafialnej i istnienia miejscowego kościoła. To właśnie ten malowniczo położony nad Wisłą zabytek – mimo upływu wieków i burzliwej historii – zachował się niemal w pierwotnym kształcie. Dla wielu historyków sztuki to bezcenny przykład średniowiecznej architektury sakralnej.
Proboszcz parafii Rokicie, ks. Bogdan Zalewski, po przeprowadzonych w ostatnich latach pracach konserwatorskich, m.in. przy malaturze prezbiterium i rekonstrukcji ołtarzy bocznych, postanowił zebrać najcenniejsze zabytki ruchome związane z parafią i udostępnić je szerszej publiczności podczas wystawy w Muzeum Diecezjalnym. – W tym roku trzeba przyjechać do Rokicia! Ale chcemy zaznaczyć nasz jubileusz również w Płocku – dlatego przy okazji zwiedzania katedry i muzeum, warto zatrzymać się na wystawie, która odkrywa nieznane oblicze naszej parafii – mówi ks. Zalewski w rozmowie z ks. Włodzimierzem Piętką, dla „Gościa Płockiego”.
Na ekspozycji zaprezentowano m.in. najstarsze szaty i naczynia liturgiczne, księgi kancelaryjne z początku XX wieku, a w jednej z nich pieczęć i podpis biskupa męczennika Antoniego Juliana Nowowiejskiego. Szczególne miejsce zajmują także księgi liturgiczne ofiarowane przez dobrodziejkę parafii Helenę Rościszowską oraz pamiątki po ks. Władysławie Bromirskim – męczenniku II wojny światowej. Na ekspozycji można również podziwiać makietę jednego z najstarszych kościołów diecezji płockiej.
Z okazji jubileuszu ks. Zalewski przygotował także kalendarz, który w ciekawy sposób prezentuje dzieje kościoła i parafii. Znajdziemy w nim najważniejsze dokumenty oraz fotografie zabytków Rokicia. Trwają również prace nad pamiątkową publikacją, która zostanie zaprezentowana 7 czerwca, w dniu głównych obchodów 950-lecia diecezji płockiej.
Wystawa „Rokicie – historia nieznana 1225-2025” to nie tylko hołd dla wielowiekowej tradycji, ale też okazja do odkrycia piękna i duchowego dziedzictwa małej parafii o wielkiej historii.
O historii parafii można przeczytać tutaj: https://www.diecezjaplocka.pl/kontakt/parafie/rokicie-sw-malgorzaty
Tekst: Ilona Krawczyk-Krajczyńska