Zielona Ciechanowska, Parafia Pw. Św. Mateusza (Autorstwa: jaskowiec.net)

Parafia pw. św. Mateusza Apostoła, Zielona Ciechanowska
Zielona k.Ciechanowa
06-408 Krasne
tel. 23 671 03 26;

zielonaciechanowska@diecezjaplocka.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

Parafia została erygowana w 1448 r. przez biskupa płockiego Piotra Giżyckiego herbu Gozdawa. Pierwszy kościół wybudowany z fundacji Ślasów herbu Grzymała spłonął przed 1527 r., został potem odbudowany.

Zachowany do naszych czasów modrzewiowy kościół powstał w latach 1772-1774 staraniem ks. Wojciecha Pęczkowskiego. Remontowany był w latach: 1886, 1951 oraz 1994-1996. Jest to budowla orientowana, drewniana, konstrukcji zrębowej, wzmocniona lisicami, oszalowana. Posiada prostokątną nawę i węższe prezbiterium, po którego obydwu stronach znajdują się: zakrystia i skarbczyk. Posiada barokowy ołtarz główny z około 1777 r. W 1881 r. Józef Szymański z Warszawy wybudował w kościele 6-głosowy instrument o trakturze mechanicznej. W latach 20. XX w. została wykonana wewnątrz polichromia, której autorem był artysta Józef Mehoffer.

W 1950 r. za postawę patriotyczną i wierność tradycyjnym wartościom władze komunistyczne aresztowały proboszcza parafii ks. Franciszka Ossowskiego, skazanego następnie na 12 lat więzienia. Za czasów ks. Eugeniusza Michała Pydyńskiego i kosztem parafian wybudowano nową plebanię i organistówkę.

W 1999 r. podjęto decyzję o budowie nowego, murowanego kościoła, który powstawał staraniem ks. Zbigniewa Kurkiewicza i parafian. Prace rozpoczęły się od pobłogosławienia placu pod budowę przez biskupa pomocniczego Romana Adama Marcinkowskiego 3 września 2000 r. Projekt wykonał architekt Jacek Jaśkowiec z Ciechanowa, konstruktorem był inż. Aleksander Bońkowski, prace budowalne prowadził Marian Bednarczyk. 21 września 2003 r biskup płocki Stanisław Wojciech Wielgus wmurował kamień węgielny z góry Synaj. W 2009 r. biskup pomocniczy Roman Adam Marcinkowski poświęcił kościół, a następnie 17 czerwca 2012 r. ten kościół konsekrował i marmurowy ołtarz. Świątynię zbudowano z cegły klinkierowej, z użyciem marmuru; okna zdobią współczesne witraże. Marmurowy ołtarz w świątyni wykonał Jan Wiśniewski, a figura Chrystusa Ukrzyżowanego wykonana została przez Czesława Dźwigaja z Krakowa, inne elementy wystroju wykonał inż. Witold Żyngiel, prace kamieniarskie prowadził Jan Wiśniewski.

Obecnie staraniem ks. Andrzeja Gajewskiego i parafian trwają pracę przy restauracji zabytkowej drewnianej świątyni oraz budowa 16-metrowej dzwonnicy, na której zwieńczeniu będzie figura św. Michała Archanioła, zaś u podstawy – św. Mateusza Apostoła, patrona parafii. W 2016 r. umieszczono epitafium upamiętniające ks. Zbigniewa Kurkiewicza, budowniczego kościoła i proboszcza parafii Zielona.