Szyszki, Parafia Pw. Św. Bartłomieja Apostoła
Szyszki Włościańskie 23, 06-126 Gzy
23 691 52 24
szyszki@diecezjaplocka.pl
www.parafiaszyszki.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

Wieś Szyszki od XIII do XVIII w. była własnością biskupstwa płockiego, zaś po sekularyzacji dóbr od ok. 1800 r. własnością rządową.

Parafia mogła być utworzona w początkach XV w. przez biskupa płockiego Jakuba z Kurdwanowa (Korzkwi). Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego wzmiankowany był jako parafialny już w 1449 r., zaś w 1609 r. jako drewniany pw. św. Bartłomieja. Kolejny drewniany kościół, malowany wewnątrz, wzniósł biskup płocki Ludwik Bartłomiej Załuski herbu Junosza w 1714 r., a konsekrował go w 1718 r. W 1847 r. po likwidacji parafii Gąsiorowo do parafii Szyszki przyłączono wsie: Kosiorowo, Strzegocin (z klasztorem bernardynów) i Dziarno, zaś odłączono je w 1906 r. do nowo powstałej parafii Strzegocin. Świątynia spłonęła wraz z zabudowaniami plebańskimi w 1879 r., dlatego przez dwadzieścia kolejnych lat siedzibę parafii przeniesiono do Strzegocina. W latach 1794-1837 proboszczem w Szyszkach był prepozyt kapituły płockiej, późniejszy biskup sufragan warszawski Tomasz Chmielewski.

Obecny murowany kościół wystawiono w latach 1887-1899 z inicjatywy ks. Ignacego Antoszewskiego, według projektu architekta Feliksa Nowickiego z 1879 r. Plebanię i część budynków gospodarczych wybudowano staraniem ks. Józefa Zaremby (1902-1906), który także sprawił wielki ołtarz. Konsekracji kościoła dokonał 17 maja 1909 r. biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski. Malowidła ścienne wykonał w 1953 r. Józef Warzyński, według projektu Władysława Drapiewskiego. Kościół jest murowany z cegły, fasadą zwrócony na wschód, neogotycki, jednonawowy, z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, po bokach którego składzik i zakrystia. W prezbiterium sklepienie krzyżowo-żebrowe, w nawie otwarte wiązanie dachowe, podłoga drewniana. Na osi fasady wieża. W ołtarzu głównym z początku XX w. obrazy: Trójcy Przenajświętszej i Przemienienia Pańskiego, kopia według Rafaela. W ołtarzach bocznych obrazy: św. Bartłomieja (autorstwa Ignacego Stelmaskiego z 1912 r.) i Matki Boskiej Częstochowskiej (malował Franciszek Jędrzejczyk w 1924 r.). Trzy witraże z lat 1936-1939, pozostałe z lat 1973-1975 z warsztatu J. Olszewskiego. W 1908 r. ufundowano ośmiogłosowe organy o trakturze mechanicznej z zakładu Jana Szrejberta w Włocławka.

Staraniem ks. Kazimierza Kozickiego i parafian w kościele wymieniono instalację elektryczną, odnowiono malowidła, ufundowano nowe ławki, poprawiono parkan, wykonano nowe meble w prezbiterium. Prace renowacyjne podjął kolejny proboszcz, ks. Bogdan Adamowicz, wraz z parafianami: położono nową, drewnianą podłogę w kościele, wymieniono drzwi, wstawiono trzy witraże, sprawiono nowy ołtarz, malowano dach i remontowano wieżę, wykonano nowe schody, pozłocono wszystkie ołtarze, figury, odnowiono organy i feretrony, wyremontowano chodnik procesyjny i parking przy kościele, odnowiono plebanię.