Solec, Parafia Pw. Św. Wojciecha (1)
Solec 5, 09-500 Gostynin
24 235 92 94
solec@diecezjaplocka.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

Parafia została erygowana prawdopodobnie ok. 1400 r. Pierwsza informacja o niej pochodzi z 1506 r. W 1609 r. istniał w Solcu drewniany kościół parafialny pw. św. Wojciecha, który w połowie XVII w. zastąpiono nowym, niewielkim. Były w nim wówczas dwa ołtarze: św. Wojciecha i św. Antoniego. Świątynię remontowano w latach 1790 i 1858.

Obecny, murowany neogotycki kościół, zbudowany został w latach 1891-1902 wg projektu architekta Konstantego Wojciechowskiego z 1887 r., a ostatecznie ukończony staraniem ks. Józefa Radziukinasa oraz miejscowego dziedzica K. Ruszkowskiego. Został konsekrowany 23 maja 1923 r. przez kardynała Aleksandra Kakowskiego, który w ołtarzu umieścił relikwie św. św. Hadriana i Hilarii. W 1939 r. kościół uległ uszkodzeniom, odbudowano go w 1952 r. pod przewodnictwie ks. Jerzego Michalskiego.

Kościół składa się z prezbiterium, nawy, przedsionka, dwóch zakrystii i dwóch kaplic; zbudowano go w kształcie krzyża. Strzelista wieża ma 57 m wysokości.

W czasie II wojny światowej, po aresztowaniu 26 sierpnia 1940 r. ks. Antoniego Szałkiewicza, który zginął w Dachau, kościół był zamknięty.

Polichromię wnętrza wykonał malarz Leon Zdziarski. W świątyni znajdują się trzy ołtarze: główny, z rzeźbą Chrystusa Ukrzyżowanego i dwa boczne: z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Wojciecha. Dawny obraz Matki Boskiej Bolesnej (kopia wg Sassoferrato z XVIII w.), w bogato rzeźbionej ażurowej ramie barokowej, został odnowiony w 1981 r., w konserwatorium gdańskim. W kościele jest też zabytkowy krzyż procesyjny (XVIII w.) oraz kilkanaście lichtarzy drewnianych w stylu barokowym (XIX w.). Prospekt organowy neogotycki z ok. 1910 r. Organy z początku XX w., z fabryki Dominika Biernackiego, przebudowane i odrestaurowane przez F. Radzickiego ze Starego Zaborowa.

Staraniem proboszcza parafii ks. Tadeusza Domeradzkiego i parafian w 2000 r. wybudowano nową dzwonnicę z dzwonami „Wojciech” i „Stanisław”, a w latach 2006-2009 wymieniono instalację elektryczną i odnowiono polichromię (renowacji dokonała Elżbieta Rawska). Następny proboszcz, ks. Sławomir Buńkowski, w 2017 r. wybudował nowy chodnik procesyjny i poddał rewitalizacji teren wokół kościoła.