smogorzewo@diecezjaplocka.pl
Wieś wymieniona została po raz pierwszy w 1377 r. jako należąca do parafii Pokrzywnica. Pierwsza wzmianka o proboszczu Mikołaju zachowała się w 1448 r.; procesował się on o beneficjum z synami Junoszy. Już wówczas zaginął dokument erekcyjny. Pierwszy kościół istniał prawdopodobnie do początku XVII w. Nowy w 1608 r. przeniesiono z Jabłecznik (par. Klukowo); posiadał on trzy ołtarze, służył parafii do połowy XVIII w., nosił wezwanie Wniebowzięcia NMP. Pod tym samym wezwaniem w 1766 r. Teodor Mokrski, łowczy zakroczymski, wystawił nowy kościół (21 x 12 m), w którym znajdował się obraz Matki Bożej ze starego kościoła; remontowano go w 1835 r. Ok. 1840 r. do parafii przyłączono: Błędostowo, Ciepielin i Powielin, a znacznie później Łosewo.
Nową, murowaną świątynię wzniesiono w 1879 r. staraniem ks. Antoniego Dąbrowskiego, który zbudował również kościoły: w Pokrzywnicy (jako administrator tej parafii) i w Długosiodle. Konsekracji dokonał biskup sufragan płocki Henryk Piotr Kossowski herbu Dołęga 22 września 1885 r.
25 października 1944 r. podczas walk na przyczółku pułtuskim wieża i kościół zostały w połowie zniszczone wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Świątynię odbudował ks. Feliks Malinowski, który w latach wojny duszpasterzował w Smogorzewie do 1958 r., także w Winnicy i Pokrzywnicy. Odbudowany kościół poświęcił biskup płocki Tadeusz Paweł Zakrzewski 16 maja 1958 r.
W świątyni uwagę przykuwa dębowy ołtarz główny z 1958 r. W oknach znajduje się 12 witraży, sprowadzonych przez ks. Feliksa Malinowskiego z Niemiec (wykonał Ferdynand Müller): osiem ze scenami z życia Matki Bożej (Zwiastowanie, Nawiedzenie, Narodzenie Pana Jezusa, Ofiarowanie w świątyni, Ucieczka do Egiptu, Znalezienie Jezusa w świątyni, Cud w Kanie Galilejskiej, Wniebowzięcie), dwa ukazują: Serce Jezusa i Serce Maryi; kolejne dwa: Matki Bożej Ostrobramskiej i Jezusa w cierniowej koronie z pracowni J. Olszewskiego z Warszawy. Wielki ołtarz dębowy, wykonany przez artystę Spinka z Zalesia. Z dawnego ołtarza ocalały figury świętych Apostołów Piotra i Pawła i baranek w antepedium. Obraz Matki Bożej uznawany za cudowny zaginął w czasie II wojny światowej. Nad nim obraz „Jezu, ufam Tobie”, mal. Spinek. W jego miejsce nowy obraz Nawiedzenia NMP namalowała s. Apolonia Lisewska z Chorzowa, szarytka. Stacje Drogi Krzyżowej gipsowe, zakupione w 1953 r. Inne obrazy w świątyni: św. Katarzyny Labouré (mal. s. Apolonia Lisewska), Nawiedzenia NMP (mal. s. Bilicka z Krakowa), Serca Jezusowego i św. Józefa (obydwa mal. Bolesław Piątkowski), św. Stanisława Kostki, Matki Bożej Częstochowskiej. W kościele znajdują się elektroniczne organy.
Na początku XXI wieku, staraniem kilku kolejnych proboszczów: ks. Wojciecha Wiśniewskiego, ks. Edwarda Kuzaka, ks. Romana Tomaszewskiego i ks. Jarosława Bukowskiego, wykonano liczne prace materialne w smogorzewskiej świątyni i w plebanii, które obejmowały: meliorację, wymianę tynku, drzwi głównych i zainstalowanie systemu grzewczego w kościele, wymianę dachu na wieży kościoła, uszczelnienie i malowanie dachu nad nawą główną i prezbiterium, ułożenie kostki brukowej wokół kościoła. Przeprowadzony został także remont plebanii. Publiczna Szkoła Podstawowa w Błędostowie otrzymała w 2017 r. imię ks. Jan Stanisława Sieka, byłego proboszcza parafii Smogorzewo.
Proboszcz