W parafii Sarbiewo, do której pierwotnie należała wieś Smardzewo, od niepamiętnych czasów praktykowany był żywy kult Matki Bożej Różańcowej. Od drugiej połowy XVII w. Smardzewo stało się ważnym ośrodkiem kultu maryjnego. Niemal do końca XX w. należało do parafii w Sarbiewie. Ok. 1680 r. kasztelan zakroczymski Adam Bieliński wystawił w Smardzewie kaplicę, którą rozbudował jego brat ks. Jan Bieliński, kanonik katedralny płocki, dzięki funduszom Stefana Krasińskiego, dziedzica na Grudusku. To on mógł sprowadzić obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, kopię Matki Bożej Bocheńskiej. Świątynię konsekrował biskup płocki Ludwik Bartłomiej Załuski herbu Junosza w 1711 r. oraz dokonał aktu zawierzenia Maryi diecezji płockiej, Mazowsza i Rzeczypospolitej. Kościół stał się miejscem wielu pielgrzymek.
W 1752 r. Teresa z Zielińskich Radzimińska, podkomorzyna ciechanowska, ufundowała nowy, okazały kościół modrzewiowy, który konsekrował w 1772 r. biskup sufragan kujawsko-pomorski Jan Dembowski. 17 lipca 1915 r. świątynię spalili wycofujący się Rosjanie. Obraz Matki Bożej ocaliła miejscowa dziedziczka Wiktoria Morawska i wywieziony do Królewa. W 1930 r. staraniem ks. Romualda Konopki, proboszcza sarbiewskiego, rozpoczęto budowę nowego, murowanego kościoła, według projektu Jerzego Raczyńskiego i Juliusza Żukowskiego. Budowę ukończono przed II wojną światową. W czasie II wojny światowej cudowny obraz Matki Bożej przewieziono do Sarbiewa. W Smardzewie Niemcy założyli obóz pracy, po wojnie znaleziono szczątki 45 ofiar. Świątynia została ukończona po wojnie. Około 1960 r. wymalowana została przez Józefa Murgrabiego z Krakowa.
1 stycznia 1967 r. powstał ośrodek duszpasterski, do którego został oddelegowany wikariusz z Sarbiewa ks. Marian Pikus. Po jego nagłej śmierci dn. 10 maja 1968 r. zastępowali go: ks. Stanisław Kowalczyk i ks. Antoni Mamiński. 29 września 1968 r. administratorem został ks. Kazimierz Franciszek Przybyłowski.
Dekretem z dn. 21 stycznia 1980 r. biskup płocki Bogdan Marian Sikorski erygował w Smardzewie parafię pw. św. Stanisława Kostki; dekret wszedł w życie dn. 2 lutego 1980 r. W 1980 r. wybudowano wieżę złączoną z budynkiem kościoła. Umieszczono na niej trzy dzwony z fabryki Felczyńskich z Przemyśla: „Maria”, „Maksymilian” i „Stanisław”, odlane w Roku Jubileuszowym 1975. W latach 1984-1985 zostały ufundowane 16-głosowe organy o trakturze pneumatycznej, wykonane przez Jana Zycha.
Staraniem ks. Henryka Tadeusza Dymka i parafian w 1998 r. zbudowano ołtarz Matki Bożej Smardzewskiej z obrazami pędzla Sylwestra Kwiatkowskiego, ufundowanymi przez Stanisława Zmysłowskiego z Płońska. W 2005 r. ufundowano ołtarz św. Stanisława Kostki, do którego obraz namalowała Zofia Guzowska oraz Jezusa Miłosiernego. Z okazji 300-lecia aktu biskupa Ludwika Załuskiego, 15 sierpnia 2011 r. biskup płocki Piotr Libera ustanowił kościół w Smardzewie diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i ofiarował srebrno-bursztynową różę. W tym roku także zbudowano ołtarz polowy. Od 2012 r. w październiku ma tu miejsce diecezjalna pielgrzymka kół różańcowych. W 2016 r. dokonano renowacji obrazu Matki Bożej Smardzewskiej. 15 sierpnia 2019 r. arcybiskup emeryt przemyski Józef Michalik, w asyście biskupów: Piotra Libery, Romana Adama Marcinkowskiego i Mirosława Milewskiego, nałożył na obraz korony, pobłogosławione przez papieża Franciszka 23 maja 2018 r. w Watykanie. W ostatnim czasie zostało także gruntownie odnowione wnętrze świątyni.
Proboszcz Kustosz Sanktuarium