Płońsk, Parafia Pw. Św. Ojca Pio
ul. Szkolna 119, 09-100 Płońsk
784 694 882
plonsk.pio@diecezjaplocka.pl
www.uojcapio.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

24 sierpnia 2016 r. ks. Tomasz Markowicz został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku, oddelegowanym do tworzenia nowego ośrodka duszpasterskiego w Płońsku. Rok później, 1dekretem z dn. 15 czerwca 2017 r., biskup płocki Piotr Libera erygował trzecią w Płońsku parafię z podziału następujących parafii: pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku oraz pw. św. Urbana w Baboszewie. Jej patronem został św. Ojciec Pio z Pietrelciny. Dekret wszedł w życie dn. 16 czerwca 2017 r., w 15. rocznicę kanonizacji św. Pio.

Zadaniem nowej wspólnoty stało się wybudowanie kościoła parafialnego i budynków parafialnych na ziemi przy ul. Szkolnej w Płońsku, podarowanej przez parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. 25 czerwca 2017 r. została odprawiona pierwsza Msza św. w budowanej tymczasowej kaplicy, wzniesionej z ofiar wiernych dotychczasowych dwóch płońskich parafii i innych osób. Ks. Piotr Grzywaczewski, kanclerz kurii diecezjalnej, poświęcił nowo wybudowaną kaplicę 16 lipca 2017 r., w dniu ingresu pierwszego proboszcza parafii, ks. Tomasza Markowicza. Staraniem proboszcza i parafian oraz wielu ofiarodawców duchownych i świeckich oraz pielgrzymujących do San Giovanni Rotondo do wyposażenia wnętrza zostały sprowadzone meble i paramenty, m.in. z zamkniętego kościoła w Holandii. 

W miejscu budowy nowego kościoła parafialnego 5 maja 2019 r., w asyście duchowieństwa, władz samorządowych i wiernych parafii, biskup płocki Piotr Libera wmurował kamień węgielny, przywieziony przez parafian z San Giovanni Rotondo, wraz z aktem erekcyjnym i dwoma kapsułami czasu oraz poświęcił plac budowy. W latach 2020-2021, staraniem ks. Tomasza Markowicza i parafian, została zbudowana plebania parafialna oraz zaczęto wznosić mury nowego kościoła parafialnego. Zaprojektował go Wojciech Gałązka, pracami konstrukcyjnymi kierowali: dr inż. W. Terlikowski z synem Łukaszem.