plock.jadwiga@diecezjaplocka.pl
W latach 70. XX w., gdy powstawało Osiedle Łukasiewicza w Płocku, biskup płocki Bogdan Marian Sikorski zabiegał u władz państwowych o pozwolenie na budowę kościoła i powstanie parafii w tej części miasta. Stało się to dopiero możliwe po przemianach „Solidarności”.
Parafia pw. wówczas bł. Jadwigi Królowej w Płocku została erygowana 23 kwietnia 1981 r. i wydzielona z parafii św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja w Płocku. Staraniem ks. Mieczysława Zdanowskiego i parafian w tym samym roku została wybudowana kaplica, a w 1982 r. plebania i budynek katechetyczny. Od początku staraniem ks. Mieczysława Zdanowskiego rozpoczęto prace przy budowie nowego, murowanego kościoła, które parafianie kontynuowali pod kierunkiem ks. Stanisława Kaźmierczaka.
Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej został wybudowany w latach 1981-1999 według projektu architektów Kazimierza Badowskiego i Ignacego Bladowskiego z Płocka. 7 czerwca 1985 r. plac budowy odwiedził arcybiskup Luigi Poggi z przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej w Polsce, zaś dn. 7 czerwca 1991 r. św. Jan Paweł II na terenie ówczesnej parafii pw. św. Jadwigi w Płocku celebrował Mszę św. Biskup płocki Zygmunt Kamiński 11 października 1992 r. wmurował kamień węgielny z Wieczernika, przekazany przez biskupa płockiego Bogdana Mariana Sikorskiego. W 1995 r. z części parafii pw. św. Jadwigi powstała nowa parafia pw. Ducha Świętego w Płocku. Pierwszą Mszę św. w powstającej świątyni odprawił biskup pomocniczy Roman Adam Marcinkowski w czasie wizytacji kanonicznej 15 października 1995 r.
Kościół konsekrował 24 października 1999 r. biskup płocki Stanisław Wojciech Wielgus. Ołtarz i ambona pochodzą z Placu Celebry papieskiej w Płocku. W ciągu następnych lat realizowano dekorację wnętrza świątyni. Projekt prezbiterium przygotowali artyści: Iza Pawłowska, Danuty Rzewuska-Krupińska i Tadeusz Krupiński z Warszawy. W latach 2003-2005 płaskorzeźbę winnego krzewu z postacią Chrystusa Pantokratora i medalionami św. Jadwigi i św. Faustyny Kowalskiej wykonał Grzegorz Kwapisiewicz z Suchedniowa, według projektu Barbary Pawłowskiej z Warszawy. W 2004 r. ułożono posadzkę granitową w prezbiterium. W 2006 r. sprawiono granitową chrzcielnicę według projektu Barbary Pawłowskiej i Danuty Krupińskiej.
Wykonano również boczny ołtarz Maryi Częstochowskiej w formie ryngrafu z płaskorzeźbami o św. Janie Pawle II, ołtarz Miłosierdzia Bożego, organy elektronowe z prospektem, witraże z aniołami, dębowe ławki na 800 miejsc. Przed świątynią znajduje się pomnik św. Jadwigi, który poświęcił biskup pomocniczy Roman Adam Marcinkowski 15 grudnia 2013 r.
Proboszcz Profesor UKSW
Wikariusz
Emeryt
Pomoc duszpasterska