Dzierzgowo, Parafia Pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
ul. ks. Prymasa Mikołaja Dzierzgowskiego 4, 06-520 Dzierzgowo
23 653 30 17
dzierzgowo@diecezjaplocka.pl
Udostępnij:
Aby wyświetlić tę zawartość, zaakceptuj marketingowe pliki cookie.

O istnieniu grodu w Dzierzgowie wiadomo od XII w. Parafia w Dzierzgowie legitymuje się pochodzeniem z XIV w. Trudno jednak ustalić dokładną datę powstania, ponieważ nie zachował się dekret erekcyjny. Późniejsze przekazy jako rok erekcji podają 9 września 1388 r., kiedy to biskup płocki Ścibor z Radzymina zatwierdził uposażenie dla parafii dzierzgowskiej nadane przez Pawła Dzierzgowskiego, podkomorzego warszawskiego.

Trudno jest ustalić, kiedy powstała i jak wyglądała pierwsza świątynia w Dzierzgowie. Można jedynie przypuszczać, że była to budowla drewniana, która służyła parafianom do pierwszej połowy XVI w. Wzmiankowana byłą w aktach wizytacyjnych z 1443 r. Ok. 1490 r. w parafii urodził się Mikołaj Dzierzgowski, kanonik warszawski, od 1518 r. notariusz kancelarii królewskiej, od 1541 r. administrator diecezji płockiej, a następnie biskup chełmiński, kujawski i arcybiskup gnieźnieński.

Nowy kościół w z cegły w stylu późnego gotyku wzniesiono po 1516 r. Wielokrotnie remontowany i przebudowywany w latach 1779-1780, 1824-1829 i 1851 dotrwał do naszych czasów. W latach 1880-1881 ks. Wiktor Ildefons Trejdosiewicz dobudował od strony południowej obszerną kaplicę oraz wieżę w styli gotyckim. Po przebudowach kościół konsekrował biskup sufragan płocki Henryk Piotr Dołęga Kossowski 15 maja 1886 r.

Kolejne renowacje zniszczonej w czasie II wojny światowej świątyni przeprowadzono w czasach duszpasterzowania ks. Kazimierza Krajewskiego i ks. Tadeusza Niestępskiego. W latach 1969-1970 sprawiono 12-głosowe organy o trakturze pneumatycznej z firmy Kamińskich. W 1978 r. wykonana została polichromia według projektu prof. Wiktora Zina.

W neobarokowym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, namalowany przez Franciszka Tegazzo w 1877 r., zasłaniany obrazem Wniebowzięcia NMP. Boczne ołtarze wyposażono w obrazy Polikarpa Gumowskiego z 1882 r., przedstawiają one: św. Annę, św. Augustyna, św. Józefa i św. Mikołaja. W zwieńczeniu neobarokowej ambony rzeźba ludowa Chrystusa Frasobliwego.

Przy kościele symboliczny nagrobek ks. Modesta Chodubskiego (†1862), proboszcza dzierzgowskiego, pochowanego na warszawskich Powązkach.

Staraniem ks. Piotra Joniaka i parafian przeprowadzono wiele prac renowacyjnych kościoła i plebanii. W 2016 r. w pracowni Wiery i Romana Godlewskich z Ciechanowca zostało wykonanych pięć witraży, przedstawiających: św. Faustynę Kowalską, św. Jana Pawła II, błogosławionych Biskupów Męczenników płockich, św. Stanisława Kostkę, Matkę Boską Częstochowską i Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.