Geniusz ludzki, poprzez swe dzieła mniej lub więcej jasno ujawnia to,
co w głębinach człowieczeństwa kryje się osnute tajemnicą (…)
Ks. Lech Grabowski, Muzeum Diecezjalne w Płocku. Informator. Płock, 1972.
Czas wakacyjny sprzyja poznawaniu nowych, ciekawych miejsc. Niekiedy odwiedzamy już te sprawdzone, wtedy poznajemy je na nowo, lub odkrywamy tajemnice, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. W muzeum czas płynie wolniej, spokojniej. Stanowi ono skarbnicę wiedzy, ukazuje materialną historiędanego miejsca, dotyczącą osób z nim związanych. Jednym z takich miejsc, czasem nieodkrytych, a czasem odkrywanych na nowo, jest właśnie nasze muzeum.
Muzeum Diecezjalne w Płocku jest jednym z najstarszych muzeów kościelnych w Polsce, dlatego posiada bogatą i ciekawą kolekcję zbiorów. Zbiory te związane są przede wszystkim ze sztuką sakralną i historią Kościoła, ale także ukazują nam historię Miasta Płocka, osób z nim związanych.
Mury Dawnego Opactwa Benedyktyńskiego witają turystów, miłośników sztuki, historii i wszystkich, szukających chociaż na chwilę wytchnienia, przyjemnym chłodem. Ekspozycje znajdujące się w Opactwie, opowiadają poprzez dzieła sztuki z różnych dziedzin, ciekawe historie. To tutaj „spoglądają” na nas postaci świętych, a także władców związanych z Płockiem. Wystawa Chrystus w sztuceprzybliża nam życie Pana Jezusa i Matki Bożej, a także postaci świętych z najbliższego kręgu Zbawiciela. Ekspozycja Skarbiec przybliża historię Diecezji Płockiej oraz Miasta Płocka. W Skarbcu można zobaczyć hermę św. Zygmunta, patrona Płocka oraz kielich księcia piastowskiego, Konrada Mazowieckiego, który władał z Zamku, tuż obok Opactwa. W sentymentalną podróż do czasów pielgrzymki, dzisiaj już świętego Jana Pawła II, udamy się na ekspozycji Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku. Wystawaprzedstawiająca Biblię Płocką z XII wieku, ukazuje warsztat średniowiecznego skryby. Miłośnicy historii z pewnością znajdą czas na poznanie wystawy czasowej Trzy pokolenia w walce o Niepodległą.
Na koniec spaceru w dawnych, benedyktyńskich murach, możemy odwiedzić wystawę misyjną Na misyjnym szlaku, na której odnajdziemy pamiątki z wypraw misyjnych do Peru.
W tzw. Starym Muzeum można obejrzeć kolekcję pasów kontuszowych. Najmłodsi ucieszą się na widok zbiorów archeologicznych, wśród których odnajdą łopatkę mamuta, rogi tura oraz miecze i biżuterię. Znajdują się tu również ekspozycje związane z tzw. świątkami, czyli sztuką ludową, a także zbiory malarstwa polskiego, romańskiego i niderlandzkiego.
Zwiedzanie muzeum może stanowić wspaniałą przygodę, nie tylko dla najmłodszych, a poznawanie historii danego miejsca odkrywa przed nami kolejne tajemnice i przybliża nas do siebie. Muzeum Diecezjalne wraz z Katedrą Płocką, która znajduje się w sąsiedztwie naszej placówki, stanowią jednocześnie doskonałe miejsce wytchnienia, oferują chwilę refleksji i spokoju, którego dzisiaj tak bardzo brakuje.
Zdjęcie: Biblia Płocka z XII wieku, miniatura Estery (z archiwum muzeum).
Fot. Marek Bartuś