Złote jubileusze kapłaństwa

Księża z diecezji płockiej, którzy 50 lat temu przyjęli sakrament kapłaństwa, dziękowali Bogu i ludziom za „złoty” jubileusz: - Pan Bóg jest przede wszystkim zainteresowany naszą wiarą. O nią będzie pytał, gdy przed Nim staniemy – stwierdził biskup płocki Szymon Stułkowski, który przewodniczył Mszy św. z udziałem jubilatów w kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Towarzyszył im opiekun rocznika seminaryjnego ks. kan. dr Andrzej Rojewski.

Złote Jubileusze Kapłaństwa

Na początku Mszy św. w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor uczelni, podziękował księżom jubilatom za ich przywiązanie do seminarium. Dodał, że dziękują za wiele lat kapłaństwa „w tym miejscu na uboczu, gdzie byli ciągle z Jezusem”.

Przypomniał, że z rocznika wyświęconego w 1974 roku pochodziło dwóch rektorów seminarium: ks. prof. Romuald Jaworski i nieżyjący już ks. prof. Ireneusz Mroczkowski. Natomiast ks. kan. Franciszek Kuć przez kilka lat był w seminarium prokuratorem (dawna nazwa dyrektora administracyjno-gospodarczego).

Mszy św. przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski: - Przed 50 laty Pan Jezus podzielił się z wami Swoim kapłaństwem, jednak pierwszym doświadczeniem kapłaństwa był chrzest. Wtedy Pan Bóg włączył nas w powszechne kapłaństwo ludu Bożego. Gdyby nie takie kapłaństwo, nie moglibyśmy się cieszyć kapłaństwem z urzędu. Każdy z nas ma swoją historię życia i zna ją najlepiej, i Pan Bóg ją zna. On jest przede wszystkim zainteresowany naszą wiarą
O nią będzie pytał, gdy przed Nim staniemy – stwierdził ordynariusz.

Podziękował księżom za kapłańską służbę „w różnych przestrzeniach Kościoła, które otrzymali jako zadanie do wykonania”. Poprosił, by nie ustawali w służbie. Ona obecnie inaczej się realizuje, jednak jeśli chorują czy cierpią, tym większa jest moc ich modlitwy. Wyraził też wdzięczność jubilatom za „miłość do Boga, Kościoła, ludzi”. Podarował każdemu z nich krzyż z drewna oliwnego oraz list gratulacyjny.

Księża jubilaci przyjęli też życzenia od alumnów, przekazał je diakon Piotr Jurczyński. Życzył między innymi, aby księża, którzy mają za sobą „50 lat gromadzenia skarbów w niebie”, w dalszym ciągu „doświadczali miłości Boga w życiu kapłańskim”. Każdy z księży otrzymał też różę.

W imieniu jubilatów słowo zabrał ks. kan. prof. dr hab. Romuald Jaworski, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i wykładowca psychologii, przez wiele lat związany też naukowo z UKSW w Warszawie: - Dziękczynienie należy się przede wszystkim Bogu. Wzrastaliśmy w katolickich rodzinach i dziś ze wzruszeniem wspominamy tych, którzy kształtowali naszą duchowość. Jest w nas głęboka wdzięczność - przyznał duchowny.

Zaznaczył, że 50 lat temu jego rocznik rozpoczynał kapłaństwo w czasach, gdy wcielano w życie ustalenia Soboru Watykańskiego II, w tym zmiany w liturgii. 56 lat temu obecni jubilaci założyli seminaryjny zespół Fratres i zorganizowali pierwszy w diecezji Sacrosong.

Księża jubilaci Anno Domini 2024 święcenia kapłańskie przyjęli w roku 1974 z rąk bp. Bogdana Sikorskiego. Opiekunem ich roku był liturgista ks. kan. dr Andrzej Rojewski – obecny na uroczystości w seminarium. Większość z nich pełniła urząd proboszcza w parafiach diecezji płockiej.