Zakończyły się XIII Dni Św. Antoniego w Sanktuarium w Ratowie

W Sanktuarium Diecezjalnym pw. św. Antoniego z Padwy w Ratowie zakończyły się XIII Dni św. Antoniego (12-18 czerwca br.). Ich hasłem przewodnim były słowa Patrona „Ziemia jest pełna miłosierdzia”. Miały one zwrócić uwagę potrzebę pomocy drugiemu człowiekowi we wzrastaniu duchowym. Tradycyjnie punktem centralnym był odpust ku czci Świętego w dniu 13 czerwca br. Uroczystości objął patronatem honorowym Biskup Płocki Szymon Stułkowski.

Ratowo2022
foto: ks. W. Piętka/Gość Płocki

Dni zainicjowały uroczyste nieszpory wraz z obrzędem święcenia lilii oraz chlebków św. Antoniego, rozdawanych symbolicznie na zakończenie mszy św. na pamiątkę dzieła zwanego „Chleb św. Antoniego” zainicjowanego w 1890 r. przez Ludwikę Bouffier we Francji, którego celem było zbieranie jałmużny i uwrażliwianie na los ubogich.

Święto patronalne, przypadające 13 czerwca, rozpoczęło się o godz. 7.00 odśpiewaniem Godzinek ku czci Najświętszej Marii Panny, wraz z pierwszymi pielgrzymami, którzy tradycyjnie nawiedzają sanktuarium już rano, by spędzić dzień na modlitwie i wspominaniu nauczania swego patrona. Następnie o godz. 9.00 i 10.00 zostały odprawione msze święte. Uroczystej sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczył ks. dr Piotr Grzywaczewski, kanclerz Kurii Diecezjalnej Płockiej.

W wygłoszonej homilii ksiądz kanclerz odkreślił m.in., że Św. Antoni „pomaga odnaleźć właściwą drogę, sens i prawdę o życiu, o powołaniu i misji zleconej przez Bożą Opatrzność, odnaleźć zagubioną miłość do Boga i ludzi”. Wskazywał również na zagrożenia współczesnego świata, które powodują, że wybieramy „powierzchowny styl życia”, spychając Pana Boga a także drugiego człowieka na margines życia.

W drugiej części dnia pielgrzymi mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem zabytkowego klasztoru oraz poznania jego bogatej historii zarówno jako miejsca kultu Padewczyka jak i wyjątkowego miejsca dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego północnego Mazowsza.

Dni Św. Antoniego zakończył, w niedzielę 18 czerwca, całodzienny piknik rodzinny - Ratowskie Spotkania Patriotyczne, w programie których znalazła się msza św. w intencji obrońców Ojczyzny, koncert pt. „Jedna już tylko jest kraina taka”, w wykonaniu Marty i Pawła Stawińskich, pokazy wyszkolenia kawaleryjskiego oraz widowisko plenerowe „Ratowo 1920”.

Mszy św. przewodniczył rektor sanktuarium, ks. kan. Bogdan Pawłowski, który w homilii wskazywał na ważną rolę postawy miłosierdzia we wzrastaniu duchowym człowieka i to na wielu płaszczyznach. Przywołał m.in. postać św. Marcina, rzymskiego legionisty, który zasłynął z czynu miłosierdzia, oddając połę swego płaszcza żebrakowi.

- Troska o dobro ludzi tworzących Naród, ale też zdolność do uszanowania godności każdego człowieka, w tym również przeciwnika, to ważne oblicza patriotyzmu, zarówno w przeszłości jak i dzisiaj. W postawie patriotycznej powinna zawierać się gotowość do spełniania czynów miłosierdzia i propagowania idei braterstwa, zwłaszcza w czasie pokoju, kiedy zdajemy egzamin z codziennego życia, które, w przypadku chrześcijanina, powinno być przepełnione chęcią niesienia pomocy bliźniemu – podkreślił ks. Pawłowski.

Bezpośrednio po Mszy św. artyści zaprzyjaźnieni z ratowskim sanktuarium, Marta i Paweł Stawińscy, zaprezentowali koncert poetycki pt. „Jedna już tylko jest kraina taka”, którego tytuł zaczerpnięty został z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza: „Jedna już tylko jest kraina taka,/ W której jest trochę szczęścia dla Polaka:/ Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie/ Święty i czysty jak pierwsze kochanie.”

Po koncercie przedstawiciele spadkobierców tradycji z 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich oraz 1. Pułku Ułanów Krechowieckich zaprezentowali pokaz musztry kawaleryjskiej a także pokaz dynamiczny, w tym umiejętności władania szablą i lancą.

Spotkania zakończyło plenerowe widowisko historyczne „Ratowo 1920”, które w formule żywej lekcji historii upamiętnia dokonania żołnierzy polskich, w tym 2. Szwadronu Mławskiego, walczących na terenie północnego Mazowsza z watahami wojsk bolszewickich, w którym wzięli udział spadkobiercy tradycji formacji kawalerii i piechoty z okresu II Rzeczpospolitej, a także grupy rekonstrukcji historycznej z Mazowsza.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Szymon Stułkowski, Biskup Płocki oraz Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego. Przedsięwzięcie dofinansowane było ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

W tegorocznych Dniach Św. Antoniego wzięło udział ponad tysiąc pielgrzymów z Diecezji Płockiej, a także Diecezji Warszawskiej, Warszawsko-Praskiej, Włocławskiej i Elbląskiej.

Źródło: Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie