Zagłosujmy na remont kapliczki św. Jana Nepomucena w Płocku - Borowiczkach!

W dniach do 6 do 19 września br. mieszkańcy Płocka mogą oddać swój głos na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego Płocka. Jednym z projektów, na który można oddać głos, jest remont zabytkowej kapliczki św. Jana Nepomucena w Płocku – Borowiczkach. Zachęcamy do oddania głosu na ten projekt.

Fot. Kapliczka

Kapliczka św. Jana Nepomucena usytuowana jest w Płocku przy ulicy Harcerskiej, w pobliżu starorzecza, na skarpie wysoczyzny opadającej w kierunku Wisły. Najprawdopodobniej powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Ze względu na dużą wartość i unikatowość jest cenna kulturowo i historycznie. Zlokalizowana jest na gruntach stanowiących własność Gminy Płock. W roku 2016 na zlecenie Gminy – Miasto Płock powstała „Ekspertyza Konserwatorska Zabytkowej Figury Św. Jana Nepomucena”. Według ekspertyzy konserwatorskiej stan kapliczki nie jest katastrofalny, jednak bezdyskusyjnie wymaga ona przeprowadzenia prac remontowych. Kilka lat temu na zlecenie Urzędu Miasta uporządkowane zostało najbliższe otoczenie kapliczki.

Kapliczka św. Jana Nepomucena miała chronić okoliczne domostwa, zwłaszcza mieszkańców Borowiczek, przed skutkami powodzi. Jan Nepomucen jest patronem między innymi żeglarzy, flisaków, tonących oraz orędownikiem podczas powodzi. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i uprawy przed powodzią, ale również i suszą. Z tego powodu figury św. Jana Nepomucena (tzw. nepomuki) spotyka się nie tylko przy mostach i rzekach, ale i w okolicy skrzyżowań dróg, a także na placach publicznych i przy kościołach.

W 2016 roku na zlecenie Miejskiego Konserwatora Zabytków została wykonana „Ekspertyza konserwatorska zabytkowej figury św. Jana Nepomucena, zlokalizowanej w Płocku przy ulicy Harcerskiej”. Według ekspertyzy stan kapliczki nie jest katastrofalny, jednak bezdyskusyjnie wymaga ona przeprowadzenia prac remontowych. Prace konserwatorskie kapliczki na podstawie szacunków służb konserwatorskich będą kosztować 60-70 tys. zł.

Głosowanie na projekty BOP rozpoczęło się w środę 6 września i potrwa dwa tygodnie, do wtorku 19 września. Są dwie możliwości, aby oddać głos. Wygodnie zrobić to online na stronie mojemiasto.plock.eu. Pierwszym krokiem jest założenie konta w systemie do głosowania – trzeba podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail, PESEL oraz numer telefonu (numer telefonu i adres e-mail przypisane są do użytkownika konta, nie mogą być wykorzystane przez innego).

W przypadku braku telefonu lub e-maila można głosować tylko bezpośrednio w punktach do głosowania. Te znajdziemy w różnych częściach miasta (ich adresy i godziny otwarcia na końcu tej informacji). Będzie też działał stały punkt stacjonarny przy ul. Synagogalnej 4 w Centrum Organizacji Pozarządowych, dostępny od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 17. Do każdego punktu należy zabrać dokument ze zdjęciem i numer PESEL. Bez nich nie będziemy mogli głosować.

Każdy mieszkaniec może wybierać i mieć wpływ na zmiany w lokalnym życiu i swoim otoczeniu. Głosować mogą wszyscy mieszkańcy. Dzieci poniżej 13-go roku życia muszą posiadać zgodę opiekuna prawnego na udział w głosowaniu. Formularz jest dostępny na https://bit.ly/44v63Rs oraz w punktach do głosowania. Osoby niezameldowane w Płocku, a mieszkające w mieście, mogą głosować wyłącznie w punktach do głosowania po okazaniu dokumentu tożsamości z numerem PESEL i zdjęciem oraz wypełnieniu oświadczenia o zamieszkaniu na terenie miasta (https://bit.ly/45Kg3XY).

Głosować można tylko raz, niezależnie od wybranej formy głosowania, ale za to na projekty z dowolnego osiedla. Do dyspozycji mamy dwa głosy: jeden na projekt z listy ogólnomiejskiej i jeden na projekt z listy osiedlowej. Można zdecydować się na oddanie tylko jednego głosu, ale należy pamiętać, że nie dostaniemy drugiej karty, gdybyśmy zmienili zdanie.

Harmonogram i adresy punktów głosowania w 12. Budżecie Obywatelskim Płocka:

Stały punkt do głosowania:

Urząd Miasta Płocka, ul. Synagogalna 4 (Centrum Organizacji Pozarządowych)
czynny od poniedziałku do piątku w godz. 9-17


Na osiedlach:

6 września (środa)
osiedle Winiary
Plac przy tężni solankowej, ul. Medyczna
godz. 14-17

7 września (czwartek)
osiedle Skarpa
Miejskie Przedszkole Nr 3, ul. Gałczyńskiego 7
godz. 14-17

8 września (piątek)
osiedle Kochanowskiego
Szkoła Podstawowa Nr 11, ul. Kochanowskiego 11
godz. 14-17

9 września (sobota)
osiedle Imielnica
Miejskie Przedszkole Nr 34, ul. Harcerska 2
godz. 12-16

osiedle Podolszyce Północ/Zielony Jar
Galeria Mazovia, ul. Wyszogrodzka 127
godz. 12-16

osiedle Łukasiewicza
podczas pikniku na terenie zajezdni Komunikacji Miejskiej,
ul. Przemysłowa 17
godz. 10-15

10 września (niedziela)
osiedle Stare Miasto
podczas Półmaratonu Dwóch Mostów
pl. Stary Rynek przed ratuszem
godz. 9-12

11 września (poniedziałek)
osiedle Dworcowa
Szkoła Podstawowa Nr 21, ul. Chopina 62
godz. 14-17

12 września (wtorek)
osiedle Kolegialna
Książnica Płocka (wypożyczalnia główna)
ul. Kościuszki 6, godz. 14-17

13 września (środa)
osiedle Wyszogrodzka
Filia Nr 2 Książnicy Płockiej, al. Kilińskiego 8a
godz. 14-17

14 września (czwartek)
osiedle Międzytorze
Miejskie Przedszkole Nr 5, ul. Lachmana 28
godz. 14-17

15 września (piątek)
osiedle Łukasiewicza
III LO, ul. Łukasiewicza 11
godz. 14-17

16 września (sobota)
osiedle Tysiąclecia
Galeria Mosty, ul. Tysiąclecia 2a
godz. 12-16

osiedle Podolszyce Południe
Galeria Wisła, ul. Wyszogrodzka 144
godz. 12-16

18 września (poniedziałek)
osiedle Miodowa
Zespół Szkół Budowlanych, ul. Mościckiego 4
godz. 14-17

19 września (wtorek)
osiedle Borowiczki
Filia nr 10 Książnicy Płockiej, ul. Borowicka 3
godz. 14-17

Zagłosujmy na remont kapliczki św. Jana Nepomucena w Płocku - Borowiczkach!