Zabytki sakralne subregionu ciechanowskiego dofinansowane w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”

Prace ratunkowe, remontowe i renowacyjne przy 11 zabytkach sakralnych diecezji płockiej, zlokalizowanych na terenie subregionu ciechanowskiego, zostały objęte wsparciem finansowym Samorządu Województwa Mazowieckiego. Symboliczne czeki dotacyjne wręczał beneficjentom na Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie marszałek Adam Struzik.

DSCN6379

Parafia pw. św. Doroty w Bogurzynie, Parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, Parafia pw. św. Zygmunta w Kraszewie, Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bieżuniu, Parafia pw. św. Floriana w Krysku, Parafia pw. św. Antoniego w Sarbiewie, Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mławie, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Gołyminie Ośrodku Parafia pw. św. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku, Parafia pw. św. Mikołaja w Niedzborzu oraz Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie znalazły się wśród beneficjentów z subregionu ciechanowskiego, którym przyznano wsparcie finansowe na prace ratunkowe, remontowe i renowacyjne w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”, którego celem jest ratowanie cennych obiektach zabytkowych województwa mazowieckiego. Ponadto wsparcie zostało udzielone również trzem instytucjom samorządowym na rewitalizację zabytkowego ogrodu a także budynku szkoły i gminnego ośrodka pomocy społecznej.
Spotkanie otworzył Adam Struzik Marszałek województwa Mazowieckiego, zwracając uwagę, że wiele obiektów zabytkowych wymaga pilnych prac renowacyjnych
Wiemy, że renowacja zabytków to dla ich właścicieli i opiekunów ogromne koszty. Dlatego też pomagamy im uchronić przed zniszczeniem cenne dla nas kuturowo obiekty. – zauważył Adam Struzik.
W spotkaniu wziął udział również Konrad Wojnarowski województwa mazowieckiego, przewodniczący Komisji Promocji Województwa Mazowieckiego i Współpracy Zagranicznej, który przypomniał, iż zasada pomocniczości którą realizuje samorząd województwa mazowieckiego m.in. w ramach programu „Mazowsze dla zabytków”, została sformułowana w 1931 roku w encyklice papieża Piusa XI „Quadragesimo anno”.
Sanktuarium diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie przechodzi gruntowną renowację od dwunastu lat, obecnie znaczna część zabytku jest już zrewitalizowana jednak przed nami jeszcze wiele wyzwań, w tym dokończenie remontu dachu kościoła, dlatego też cieszymy się ze wsparcia samorządu województwa mazowieckiego na ten cel – podkreślił ks. kan. Bogdan Pawłowski, rektor ratowskiego sanktuarium.
Łączna wartość dotacji na zabytki sakralne subregionu ciechanowskiego wyniosła milion osiemdziesiąt tysięcy złotych.
Parafia pw. św. Doroty w Bogurzynie, remont elewacji kościoła, wartość dofinansowania 50 000,00 zł.
Parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym, wartość dofinansowania 70 000 zł.
Parafia pw. św. Zygmunta w Kraszewie, naprawa ścian drewnianych, remont dachu, wartość dofinansowania 60 000,00 zł.
Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bieżuniu, prace przy renowacji ołtarza głównego kościoła, wartość dofinansowania 120 000,00 zł.
Parafia pw. św. Floriana w Krysku, prace ratunkowe przy więźbie dachowej, wartość dofinansowania 100 000,00 zł.
Parafia pw. św. Antoniego w Sarbiewie, prace renowacyjne przy ołtarzu południowym, wartość dofinansowania 120 000,00 zł.
Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mławie, projekt konserwatorski posadzki, wartość dofinansowania 80 000,00 zł.
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Gołyminie Ośrodku prace ratownicze przy zerwanym dachu, wartość dofinansowania 100 000,00 zł.
Parafia pw. św. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku, prace konserwatorskie przy cyklu sześciu obrazów w ołtarzu głównym, wartość dofinansowania 150 000,00 zł.
Parafia pw. św. Mikołaja w Niedzborzu, prace konserwatorskie przy budynku plebanii, wartość dofinansowania 110 000,00 zł.
Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy w Ratowie, remont dachu kościoła (strona wschodnia), wartość dofinansowania 120 000,00 zł.