XXIV Ogólnopolski Wieczernik Królowej Pokoju w Oborach – 15 lipca 2023 r.

„Odkryłam moje powołanie... W Sercu Kościoła, mojej Matki, będę Miłością!” – słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus będą hasłem XXIV Ogólnopolskiego Wieczernika Królowej Pokoju - Spotkania Rodziny Matki Bożej Szkaplerznej 15 lipca br. w Oborach. W tym roku przypada 150. rocznica urodzin św. Teresy. Mszy św. z udziałem pielgrzymów z całej Polski przewodniczył będzie o. dr Wiesław Strzelecki OCarm. z Krakowa, prowincjał oo. karmelitów.

Spotkanie ku czci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, czyli XXIV Ogólnopolski Wieczernik Królowej Pokoju, w 150. rocznicę urodzin św. Teresy od Dzieciątka Jezus, odbędzie się na placu przed Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach w sobotę 15 lipca od godz. 9.00 (możliwość spowiedzi). Jest to doroczne Spotkanie Rodziny Matki Bożej Szkaplerznej w Oborach.

O godz. 10.00 nastąpi wprowadzenie i powitanie Matki Bożej Bolesnej. O godz. 10.15 konferencję pt. „«W Sercu Kościoła, mojej Matki, będę miłością!» -  powołanie i misja Karmelu w Kościele na przykładzie św. Teresy od Dzieciątka Jezus” - wygłosi o. dr hab. Jerzy Skawroń OCarm. z Gdańska. O godz. 11.00 rozpocznie się różaniec święty i litania do Najświętszej Maryi Panny (poprowadzą siostry karmelitanki).

O godz. 12.00 rozpocznie się Msza św. koncelebrowana ku czci NMP z Góry Karmel, będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi o. dr Wiesław Strzelecki OCarm. z Krakowa, prowincjał oo. Karmelitów. W godz. 14.00-16.00 będzie można zwiedzić sanktuarium, nabyć szkaplerze karmelitańskie czy pamiątki, zjeść posiłek.

O godz. 16.00 rozpocznie się Godzina Świadectw, o godz. 17.00 – ceremonia przyjęcia do Szkaplerza Karmelitańskiego, o godz. 17.45 – Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała, o godz. 18.45 – pożegnanie Matki Bożej i zakończenie spotkania.

Do udziału w ogólnopolskim spotkaniu zachęcają ojcowie karmelici z Obór: - Zachęceni przykładem Świętej z Lisieux pragniemy, jako dzieci Karmelu, wyznać naszą wiarę w Kościół Chrystusowy, objąć serdeczną troską wszystkie jego sprawy oraz na nowo odkryć i zachwycić się naszym powołaniem i misją w Kościele. Zapraszamy wszystkie siostry i braci w Karmelu, wszystkich parafian i pielgrzymów oborskiego sanktuarium, wszystkich noszących na sercu brązowy szkaplerz Maryi oraz wszystkich pragnących schronić się pod opiekuńczym płaszczem Matki i Królowej Karmelu – zapraszają gospodarze miejsca.

Do Obór na Ogólnopolski Wieczernik Królowej Pokoju każdego roku przyjeżdżają pielgrzymi z diecezji i wielu miejsc w Polsce, czciciele Matki Bożej Szkaplerznej.

Polska Prowincja Karmelitów pod wezwaniem św. Józefa posiada 13 klasztorów i domów zakonnych m.in. w Oborachw diecezji płockiej. Życie karmelitów jest szczególnie związane z kultem Maryi. Mają oni pod opieką cztery sanktuaria maryjne, w tym w Oborach – Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej (XVII w.). Szczególnym kultem cieszy się w nim Pieta przedstawiająca Matkę Bożą, pochodząca z XIV w. Raz w roku w lipcu do Obór przybywają pielgrzymi z całej Polski, aby uczcić i nałożyć maryjny szkaplerz.

Szkaplerz karmelitański Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel jest ściśle związany z historią i duchowością Zakonu Karmelitańskiego. Według tradycji Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stockowi, generałowi zakonu karmelitańskiego w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. i powiedziała: „Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz twojego zakonu. Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego”. Przywileje i łaski szkaplerza św. były potwierdzone wielokrotnie przez papieży. Potwierdzili je: Klemens VII (bullą z dnia 12 sierpnia 1530 r.), Pius V, Grzegorz XIII, Paweł V, Klemens X, a nabożeństwo szkaplerzne polecali wiernym: Pius XI, Pius XII (1951), Paweł VI, Jan Paweł II (2001).

Ten, kto przyjmuje szkaplerz, zostaje w jakimś sensie włączony do zakonu karmelitańskiego, poświęconego służbie Matce Najświętszej, aby doświadczać macierzyńskiej obecności Maryi „w codziennym trudzie przyoblekania się w Jezusa Chrystusa” (św. Jan Paweł II). Sedno nabożeństwa szkaplerznego stanowi oddanie się Chrystusowi na wzór Maryi przez poświęcenie się na Jej służbę, życie w zjednoczeniu z Nią i naśladowanie Jej cnót.