XVI Przedszkolny Festiwal Piosenki Religijnej ku czci św. Jana Pawła II

XVI Przedszkolny Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej, dedykowany św. Janowi Pawłowi II, odbył się 14 listopada br. w płockiej katedrze. Przedszkolakom towarzyszyli i bili brawo nauczyciele, rodzice, dziadkowie, a także biskup płocki Szymon Stułkowski i proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Stefan Cegłowski.

20231114 104139

W XVI Przedszkolnym Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej, dedykowanym św. Janowi Pawłowi II wzięło udział 19 przedszkoli z Płocka. Przedszkolni artyści wykonywali wybrane piosenki w dowolnej interpretacji, religijne (np. „Barka”) i patriotyczne (np. „Biały krzyż” Czerwonych Gitar). Dzieci występowały w pięknych strojach, specjalnie przygotowanych na występ w katedrze.

Przed laty biskup senior Roman Marcinkowski, który każdego roku wiernie towarzyszył przedszkolakom w występach przed prezbiterium katedry, ale w tym roku uniemożliwiły mu to sprawy zdrowotne powiedział, że „ten festiwal jest swego rodzaju katechezą, to dobro, które zostało rzucone i może zakiełkuje”.

W tym roku występującym przedszkolakom towarzyszył biskup płocki Szymon Stułkowski. Przymierzył też swoją piuskę chłopcu, który nosił imię Szymon. Każda z grup przedszkolnych wykonała też sobie pamiątkowe zdjęcie przy portrecie św. Jana Pawła II.

Ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta w Płocku komentował, że ci, którzy przed laty uczestniczyli w festiwalu, są już pełnoletni. Pokazał też dzieciom makietę katedry, podarowaną przez osoby niewidome oraz opowiedział o Kaplicy Królewskiej w katedrze, w której znajdują się szczątki księcia Władysława Hermana i księcia Bolesława Krzywoustego.

Dla dzieci uczestniczących w festiwalu przygotowano książki, a dla nauczycieli pamiątkowe dyplomy.

Organizatorem XVI Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej, dedykowanego św. Jana Pawła II była Romana Załęska, dyrektor Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 w Płocku „Pod Aniołami” oraz parafia katedralna pw. św. Zygmunta w Płocku.