XIII Europejskie Dni Dziedzictwa w Zespole klasztornym w Ratowie

„Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” pod takim hasłem odbyły się XIII Europejskie Dni Dziedzictwa w osiemnastowiecznym Zespole klasztornym w Ratowie. Zwiedzanie zabytkowego kompleksu oraz plenerowy piknik rycerski „Śladami Pawła z Radzanowa” stanowiły tradycyjnie trzon programu wydarzenia. Ponadto, w tym roku, w nawiązaniu do hasła przewodniego EDD, uczestnicy mogli wysłuchać prelekcji na temat niematerialnych aspektów kultury dworskiej, w szczególności poezji, muzyki oraz tradycji kulinarnych związanych z „klasztorną kuchnią”.

Img 20230910 122512

Wydarzenie zainaugurowała msza św. w intencji mieszkańców Europy, po której organizatorzy zaprosili uczestników na plenerowy piknik rycerski ”Śladami Pawła z Radzanowa”, podczas którego przewidziano liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży, całych rodzin a także seniorów.

Motywem przewodnim wydarzenia są niezmiennie dzieje Ratowa i okolic opowiadane przez pryzmat postaci postać chorążego płockiego Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic, pierwszego znanego z imienia właściciela ziem ratowskich, którego gniazdem rodowym był Radzanów nad Wkrą.

W programie pikniku, którego głównym celem jest przybliżanie kultury rycerskiej, znalazł się m.in. turniej konny, pokazy pojedynków rycerskich, gawędy o historii Ziemi Zawkrzeńskiej i Płockiej, warsztaty tańca średniowiecznego, zabawy dworskie i ludyczne, jak również prelekcje poświęcone niematerialnemu dziedzictwu kultury dworskiej, w szczególności poezji, muzyce oraz tradycjom kulinarnym.

W ramach EDD można było ponadto zwiedzić z przewodnikiem ratowski kompleks o wyjątkowej wartości artystycznej i historycznej a w szczególności unikatowe rokokowe wnętrze kościoła pw. św. Antoniego, czerpiącego swe wzorce z fantazyjnego rokoka augsburskiego. Poza mieszkańcami powiatu mławskiego w wydarzeniu wzięli udział turyści z województwa mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego oraz Pomorza, Warmii i Mazur.

- Ratowo to ważne miejsce dziedzictwa zarówno materialnego jak i niematerialnego. W ramach tegorocznych EDD skupialiśmy się na dziedzictwie niematerialnym, dlatego też niektóre prelekcje poświęcone były m.in. klasztornej kuchni. Ponadto tradycyjnie uczestnicy mogli zatopić się w żywej historii, a także spędzić rodzinnie czas na grach i zabawach dworskich i plebejskich. Podczas oprowadzenia mogliśmy się pochwalić pracami renowacyjnymi przy kolejnym ołtarzu bocznym, na którym odkrywana jest unikatowa osiemnastowieczna marmoryzacja.– podkreśla rektor sanktuarium ks. kan. Bogdan Pawłowski,.

W wydarzeniu wzięły udział trzy grupy rekonstrukcyjne: „Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej”, Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku BRATJAN i Nowego Miasta oraz grupa rekonstrukcyjna Stajni Tarpan..

Wydarzenie zostało dofinansowane budżetu województwa mazowieckiego w ramach projektu „Artystycznie. Naukowo. O baroku i rokoku. Ciut inaczej w piątym roku”.

***
Pierwsza pisemna wzmianka o Ratowie pochodzi z 1494 r. Osada jest wówczas własnością rycerza Pawła z Radzanowa herbu Prawdzic, potomka protoplasty rodu o takim samym imieniu, którego znamy jako pielgrzyma peregrynującego w 1380 r. do grobu św. Jakuba w Composteli i który sprawował ważne funkcje na dworze księcia Siemowita IV. Do przełomowych momentów w historii Ratowa zaliczyć można również siedemnastowieczną wyprawę kasztelana Pawła Narzymskiego pod Wiedeń wraz ze słynącym łaskami obrazem św. Antoniego Padewskiego i związaną z nią fundację klasztoru, a także budowę w osiemnastowiecznym wieku murowanego konwentu, zachowanego do dziś wraz ze wspaniałym unikatowym rokokowym wyposażeniem wnętrza. Ziemia Radzanowska była również świadkiem walk w czasie Powstania Styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej, I oraz II Wojny Światowej. Je wielowymiarowa i warta odkrywania przeszłość to fundament, na którym obecne pokolenia budują swoją przyszłość.

Ewa Kozłowska-Głębowicz
Prezes Stowarzyszenia Ratujmy Ratowo