XII Zaduszki Strażackie w Płocku

XII Zaduszki Strażackie z udziałem strażaków z powiatu płockiego i gminy Tłuchowo odbyły się 6 listopada br. w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku. Wspólnie modlono się w intencji zmarłych strażaków: - Nie zapomnieliśmy o zmarłych druhach. Nie odeszli całkowicie z tego świata – powiedział w kazaniu ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Płocku.

PART 1667755799085

Podczas XII Zaduszek Strażackich Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kan. mgr Roman Bagiński, kapelan straży pożarnych w powiecie płockim, ekonom diecezji płockiej. Kazanie wygłosił ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Płocku, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej „Musicum” w Płocku.

- Początek listopada kojarzy nam się z przemijaniem: przypomina o tym nie tylko zamierająca przyroda, ale także nasze listopadowe odwiedziny na cmentarzu. Stajemy przy grobach naszych bliskich ze świadomością, że zobaczyli już świat po drugiej stronie, że stanęli przed Bogiem i poznali jego piękno, miłość, dobroć i pokój. Przychodząc na cmentarz wchodzimy w przestrzeń, gdzie „niebo łączy się z ziemią”, bo są tam ci, którzy już niebo poznali - powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że podczas XII Zaduszek Strażackich wspomina się tych, którzy nieśli pomoc, a których ziemska wędrówka dobiegła końca. Wspiera się ich modlitwą wierząc, że żyją po drugiej stronie. Nie zapomniano o nich, nie odeszli całkowicie z tego świata.

- Św. Jan Paweł II w „Tryptyku Rzymskim” snując rozważania o przemijaniu i odchodzeniu napisał, że „przecież nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa”. Trwają i zmarli strażacy, trwa to co w nich niezniszczalne, trwa też to, co niezniszczalnego zostawili po sobie: odcisnęli piętno swojego życia w sercach najbliższych, w sercach tych, którzy ich znali, odcisnęli piętno dobra w życiu tych wszystkich, którym pomogli. Pamiętamy o i my o nich i za nich się modlimy – zaakcentował ks. dr Marcin Sadowski.

XII Zaduszki Strażackie odbyły się z inicjatywy ks. kan. dr Andrzeja Zakrzewskiego, diecezjalnego kapelana straży pożarnych: - Na „zaduszki” patrzy się potrójnie: dziękujemy Panu Bogu za zbawionych, pomagamy duszom cierpiącym w czyśćcu i przez refleksje, zadumę i sakrament sami przygotowujemy do spotkania z Bogiem, będąc powołanymi do świętości – powiedział duszpasterz.

Oprawę liturgiczną Mszy św. przygotowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkolinie. Mszę św. poprzedził koncert zespołu H7 z parafii Gąbin.

W spotkaniu modlitewnym uczestniczyli m.in. starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, st. bryg. Jacek Starczewski, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Płocku, Hilary Januszczyk, prezes oddziału powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Płocku, przedstawiciele straży zakładowej płockich firm PERN i Orlen SA.