X przegląd etiud teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli - Niezwykli”

Etiudy przygotowane przez parafię pw. Świętego Krzyża w Płocku oraz Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu zajęły pierwsze miejsca w X przeglądzie etiud teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli - Niezwykli”, który odbył się 20 października br. w Książnicy Płockiej. Współorganizatorem konkursu był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Płocku.

Zwykli niezwykli 2022
plock.gosc.pl

W tegorocznej edycji przeglądu etiud teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli – Niezwykli” w Mediatece eMka (części Książnicy Płockiej) zaprezentowało się 8 zespołów, w których było 71 uczestników. Nad grupami czuwało 14 opiekunów.

Uczestnicy zaprezentowali krótkie, 10-minutowe etiudy teatralne, poświęcone wybranym przez siebie postaciom świętych i błogosławionych. Był teatr nowoczesny, taniec, gra na instrumentach, śpiew, a przede wszystkim oryginalność, mądre przesłania, nietuzinkowe zaprezentowanie wybranej postaci. Młodzi aktorzy dostarczyli sporo wzruszeń i emocji.

W tym roku organizatorzy sugerowali, aby  zwrócić uwagę uczestników na postacie polskich świętych beatyfikowanych czy kanonizowanych pod koniec XX i na początku XXI wieku, z uwzględnieniem postaci mniej rozpoznawalnych, takich jak na przykład bł. Natalia Tułasiewicz; bł. o. Michał Tomaszek i bł. o. Zbigniew Adam Strzałkowski; bł. Stanisław Kostka Starowieyski; bł. ks. Michał Sopoćko; bł. Marianna Biernacka, św. abp Józef Bilczewski; bł. ks. Jan Macha; bł. Maria Paschalis Jahn i dziewięć Towarzyszek.

Podczas przeglądu okazało się, że twórcy etiud zdecydowali się opowiedzieć w artystyczny sposób m.in. o św. s. Faustynie Kowalskiej, św. Józefie Moscatim, św. Kindze, bł. m. Róży Czackiej. Przewodniczącym jury był ks. Paweł Sobiecki z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku, a członkami: Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego w Płocku i Agata Sosnowska, kierownik Działu Gromadzenia Zbiorów Książnicy Płockiej.

I nagrodę w kategorii szkół podstawowych otrzymała etiuda „Narzeczona” o bł. Sandrze Sabattini, pokazana przez parafię pw. Świętego Krzyża w Płocku; II nagrodę – etiuda „Błogosławiona Natalia Tułasiewicz” zaprezentowana przez uczniów Samorządowej SzkołyPodstawowej im. Andrzeja Zamojskiego w Bieżuniu; III nagrodę – etiuda „Pewnego razu w niebie”, autorstwa uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Obrońców Modlina w Nowym Dworze Mazowieckim.

W kategorii szkół ponadpodstawowych I nagrodę przyznano za etiudę „Odpoczniemy w niebie – święty Jan Bosko w kilku teatralnych obrazach” w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu.

Honorowy patronat nad przeglądem objął ks. biskup Mirosław Milewski.

Podajemy listę wszystkich uczestników przeglądu:

Szkoła Podstawowa w Starych Proboszczewicach – 10 uczestników

Tytuł etiudy: „Cztery portrety Natalii Tułasiewicz”.

pod kierunkiem:  Anety Gromanowskiej

Szkoła Podstawowa w Strzygach-    10 uczestników

Tytuł etiudy: „Błogosławiona Natalia –poetka, patriotka, społeczniczka”.

pod kierunkiem: Marty Owczarek-Boraczyńskiej

Zespół Placówek Oświatowych

Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Zamoyskiego w Bieżuniu - 9 uczestników

Tytuł etiudy: Błogosławiona Natalia Tułasiewicz.

pod kierunkiem: Justyny Ludwiczak

Parafia Rzymskokatolicka pw. Św. Krzyża w Płocku - 8 osób

Tytuł etiudy: „Narzeczona” opowieść o bł. Sandrze Sabattini.

pod kierunkiem: Adama Łoniewskiego, Anieli Łoniewskiej i ks. Jacka Gołębiowskiego

Zespół Szkół nr 5 im. Ks. Jana Twardowskiego w Rypinie - 7 osób

Tytuł etiudy: „Módl się i pracuj, a Bóg Ci dopomoże. Święty Izydor”.

pod kierunkiem: Sylwii Maćkiewicz i Marii Manelskiej

Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu – 10 osób

Tytuł etiudy: „Odpoczniemy w niebie” – święty  Jan Bosko w kilku teatralnych obrazach.

pod kierunkiem: Marleny Boguckiej i ks. Adama Kowalskiego

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Nowym Dworze Mazowieckim. Szkoła Podstawowa Nr 4 im. Obrońców Modlina – 6  uczestników

Tytuł etiudy: „Pewnego razu w niebie – święty Jan Bosko w kilku teatralnych obrazach”

pod kierunkiem: ks. Bogdana Kołodziejskiego