Wspólnoty działające przy Sanktuarium św. Antoniego w Ratowie na warszawskim Marszu Papieskim

Wspólnoty i stowarzyszenia, działające przy Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Ratowie wzięły czyny udział w Marszu Papieskim, który odbył się w Warszawie w osiemnastą rocznicę śmierci św. Jana Pawła II.  Uroczystym zwieńczeniem marszu, który zgromadził w stolicy ponad dwieście tysięcy pielgrzymów z całego kraju, była uroczysta eucharystia w archikatedrze warszawskiej, transmitowana na telebimach na Placu Zamkowym.

E3A2575

Marsz był oddolną „inicjatywą serca” stołecznych wspólnot religijnych i organizacji pozarządowych, którym bliskie jest nauczanie Św. Jana Pawła II. Jego głównym organizatorem była Fundacja Centrum Życia i Rodziny, która od wielu lat organizuje w Warszawie coroczne marsze dla życia i rodziny. W przygotowanie marszu w sposób najliczniejszy zaangażowany był Zakon Rycerze Jana Pawła II przy wsparciu wielu wspólnot, fundacji i stowarzyszeń z całej Polski.

Na zaproszenie do współpracy przy organizacji marszu odpowiedzieli również działający przy ratowskim sanktuarium Krechowiacy. Towarzystwo Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, a także Bractwo św. Antoniego i Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo.

Krechowiacy wraz ze swym kapelanem ks. kan. Bogdanem Pawłowskim w strojach historycznych z okresu II Rzeczpospolitej zapewniali honorową asystę konną w szyku kawaleryjskim dla papa mobile, którym w 1979 roku przemierzał ulice stolicy Ojciec św. Jan Paweł II a obecnie – symbolicznie jego portret. Na zakończenie marszu, na Placu Zamkowym, zabrzmiało „Te Deum”, odśpiewane przez wielotysięczny tłum, który następnie, pomimo deszczu, gromadnie uczestniczył w mszy św. transmitowanej z bazyliki katedralnej na telebimach rozstawionych na Placu Zamkowym.

Kapelan Krechowiaków wraz z kapłanami z całej Polski wziął udział w uroczystej koncelebrze eucharystii, sprawowanej pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji przemyskiej, arcybiskupa Józefa Michalika, który w wygłoszonej homilii podkreślił m.in., że „Św. Jan Paweł II był pionierem w skali ogólnokościelnej, kiedy promował inicjatywy angażujące świeckich do większej, także ewangelizacyjnej odpowiedzialności za Kościół żywej wiary.”

Przejawem takiej inicjatywy był właśnie niedzielny Marsz Papieski w Warszawie. Jego uczestnicy a także ludzie zgromadzeni na całej jego trasie mogli przede wszystkim wysłuchać fragmentów homilii św. Jana Pawła II, odczytywanych przez artystów scen warszawskich a także włączyć się we wspólny śpiew pieśni religijnych. Marsz miał charakter międzypokoleniowy, wzięła w nim udział młodzież, rodziny z małymi dziećmi, seniorzy, osoby, które przyszły indywidualnie, a także większe grupy, jak ubrani w tradycyjne stroje górale.

Bezpośrednio po uroczystościach odbyło się spotkanie formacyjne księdza kapelana kan. Bogdana Pawłowskiego z członkami i sympatykami wspólnot oraz stowarzyszeń, działających przy ratowskim sanktuarium, którzy wzięli udział w marszu.

Mieszkańcy Warszawy wraz z pielgrzymami z całego kraju stworzyli dziś wielotysięczną wspólnotę, w której w sposób szczególny wybrzmiały słowa św. Jana Pawła II „Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”. Osoba Papieża znów połączyła wielu ludzi z różnych środowisk, którzy czują się jego duchowymi spadkobiercami. Cieszę się, że jesteście jednymi z nich, wsłuchujcie się w nauczanie św. Jana Pawła II i starajcie się mierzyć swoje życie „miarą serca, miarą sumienia, miarą ducha, który jest otwarty ku Bogu” – podkreślił ks. Pawłowski na zakończenie spotkania formacyjnego.

Źródło: Bractwo św. Antoniego