Wielkopostny dzień skupienia pracowników instytucji diecezji płockiej

Eucharystia w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, jego zwiedzanie, nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania znalazły się w programie wielkopostnego dnia skupienia pracowników instytucji diecezjalnych w Płocku (4 kwietnia br.): - Kościół trwa mimo burz. Czasami Kościół irytuje ludzi dlatego, że potrzebują oni nawrócenia - uważał ks. kan. dr Jan Frąckowiak, rektor Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, który był rekolekcjonistą.

IMG 4576

Na początku wielkopostnego dnia skupienia jego uczestnicy wysłuchali konferencji ks. kan. dr. Jana Frąckowiaka. Zauważył on, że ludziom mówiącym o Kościele towarzyszą różne uczucia, wielu jest obojętnych, innym „dobrego ducha” odbierają grzechy Kościoła. Także wielu młodych nie wie, po co w ogóle jest Kościół - a on jest po to, aby mogło być zbawienie. Młodzi jednak zbawienia nie potrzebują, bo nie interesują ich sprawy duchowe, nie pytają o sens życia, lecz o sens chwili.

- Kościół jest święty przede wszystkim dlatego, że w nim Bóg nas uświęca. Jesteśmy w nim jako wspólnota grzeszników, ale mamy być świętymi. Kościół sam z siebie nie jest grzeszny, to my wnosimy grzech do Kościoła. On jest święty świętością Boga, ale składa się z grzeszników. Największy grzesznik w Kościele dzięki łasce Bożej może stać się świętym - podkreślił rekolekcjonista.

Opowiedział też o pewnych badaniach, z których wynika, że młodzi ludzie znają dwóch księży: księdza medialnego (tego, którego media przedstawiają ze złej strony) i księdza z pierwszego kontaktu (tego, który jest w parafii). To ten drugi jest dla nich ważniejszy.

Ks. Jan Frąckowiak odniósł się też krytyki Kościoła, na przykład zawartej w dyskusji synodalnej, gdzie Kościół nazywa się „pojazdem wymagającym naprawy” czy „czymś dla starszych pokoleń”. Liczni „eksperci” od Kościoła w rzeczywistości go nie znają, ponieważ gdy nie ma wiary, nie ma się pojęcia, czym jest Kościół. Kościół często irytuje ludzi, którzy sami potrzebują nawrócenia.

- Kryzys w Kościele, to przede wszystkim problem duchowy: „Jeśli chcesz naprawiać Kościół,, upadnij na kolana” (kard. R. Sarah). Odpowiedzią Boga na kryzys są święci. Kryzysy są dla Ducha Świętego okazjami dla odnawiania Kościoła. Być może kryzysy są dlatego, że Duch chciałby, aby było piękniej? Bóg otwiera przed nami drzwi, o których istnieniu nie mielibyśmy pojęcia - powiedział rektor.

Po konferencji była adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość przyjęcia sakramentu pokuty i pojednania. Potem sprawowano Eucharystię, przewodniczył jej bp Szymon Stułkowski: - Razem dźwigamy trud i przygodę budowania królestwa Bożego w naszej diecezji. Jesteście najbliższymi współpracownikami biskupa diecezjalnego. Dziękuję za waszą pracę, modlitwę, zaangażowanie w Kościół i proszę Boga o błogosławieństwo dla nas wszystkich, byśmy naszą misję potrafili jak najpiękniej realizować w mocy Bożego Ducha – powiedział Pasterz Kościoła płockiego.

Kazanie wygłosił ks. Jan Frąckowiak, który sytuację z Wieczernika (J 13, 21-33. 36-38) odniósł do teraźniejszości. Powiedział między innymi, że tamte „dramaty serca” dzieją się w życiu każdego człowieka. W Wieczerniku każdy z dwunastu apostołów miał relację z Panem Jezusem. Był wśród nich na przykład Szymon Piotr „chcący mieć wszystko pod kontrolą, ale jednak doświadczający kruchości”. Był też Judasz, który zdradził. To ludzie nie będący pewni swego serca, nie dający gwarancji, jak się zachowają.

- My też kiedyś przejdziemy przez „bramę krzyża”. Dopóki to się nie stanie, nadal będziemy przeżywać dramaty. Jednak Bóg sobie z naszymi dramatami poradzi - po to są te nadchodzące święte dni – zaznaczył ksiądz rektor w Wielki Wtorek.

W Wielki Wtorek były też życzenia świąteczne. W imieniu pracowników instytucji kościelnych biskupowi płockiemu złożył je ks. prał. prof. dr hab. Jan Krajczyński, oficjał Sądu Biskupiego w Płocku, pracownik naukowy UKSW.

W Czerwińsku była też Droga Krzyżowa z rozważaniami księdza rekolekcjonisty. Na zakończenie spotkania wspólnego błogosławieństwa uczestnikom udzielili biskup płocki Szymon Stułkowski, biskup senior Piotr Libera i biskup pomocniczy Mirosław Milewski.

W wielkopostnym dniu skupienia w Czerwińsku wzięli udział pracownicy (księża i świeccy) Kurii Diecezjalnej, Sądu Biskupiego, Muzeum Diecezjalnego, Domu Księży Emerytów, Caritas Diecezji Płockiej, Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.

Odbył się on w Czerwińsku dzięki gościnności księży salezjanów, którzy od stu lat opiekują się Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia (nosi tytuł bazyliki mniejszej), XII-wiecznym klasztorem i parafią pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Goście z Płocka mieli okazję zwiedzić sanktuarium, muzeum misyjne i muzeum kard. Augusta Hlonda SDB, o których opowiedział ks. Krzysztof Lis SDB. O organizację spotkania zadbał ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz parafii czerwińskiej.