Warsztaty złocenia i zdobienia ikon w Pracowni Ikonograficznej - zaproszenie

W Pracowni Ikonograficznej w Płocku w styczniu 2024 roku odbędą się warsztaty złocenia i zdobienia ikon. Są one adresowane do osób, które już potrafią pisać ikony, ale chciałyby doskonalić swój warsztat. Do udziału w warsztatach zaprasza ikonopisarka Katarzyna Kobuszewska.

Pisanie Ikony 01

Warsztaty złocenia i zdobienia ikon odbędą się w dniach 19-21 stycznia 2024 r. w Pracowni Ikonograficznej przy ul. Sienkiewicza 32 w Płocku. Poprowadzi je Katarzyna Kobuszewska. Organizatorka wyjaśnia, że warsztaty te są adresowane do osób, które chcą doskonalić warsztat pisania ikon. Uczestnicy poznają potrzebną technikę i technologię, będą sami wykonywać potrzebne mikstury, według opracowanych receptur.

- To bardzo stara technika, pochodząca ze starożytnego Egiptu, stosowana w Bizancjum, polegająca na nakładaniu złota na pulment – pulment to specjalna glinka, którą nakłada się na podobrazie, aby można było aplikować na nią złoto w płatkach. Ona służyła też to złocenia figur. Wykonane tą techniką złocenia można oglądać na rzeźbach w kościołach. Pulment daje możliwość polerowania i puncowania złota, chodzi tu o tłoczenie wzorku w tle ikony lub w aureoli – wyjaśnia Katarzyna Kobuszewska z Pracowni Ikonograficznej w Płocku.

Na warsztaty złocenia i zdobienia ikon można zapisać się do 31 grudnia br.: w Pracowni Ikonograficznej przy ul. Sienkiewicza 32 w Płocku (godz. 10.00-17.00); meil: pracowniaikonograficznaplock@gmail.com; tel. 570-776-225.

Informacje o warsztatach można znaleźć na fejsbuku lub blogu: Pracowniaikonograficzna.blogspot.com

Katarzyna Kobuszewska jest płocczanką, z wykształcenia plastykiem. Studiowała historię sztuki. Od wielu lat zainteresowana jest wschodnim malarstwem religijnym. Uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych warsztatach oraz plenerach. Pisze ikony stosując tradycyjne, wielowiekowe kanony greckich szkół ikonopisania - wykonanie podobrazia, proces przenoszenia rysunku, złocenie, technika tempery jajowej.

W prowadzonej przez siebie pracowni m.in. organizuje i prowadzi warsztaty z zakresu ikonopisania i złocenia ikon (forma otwarta i zamknięta) dla grup oraz indywidualnie, organizuje plenery i wystawy ikonopisarskie, organizuje wycieczki do miejsc związanych z kultem ikony, wystawami okolicznościowymi lub miejscowości, w których można zobaczyć ikonostasy w cerkwiach, zaprasza uznanych i doświadczonych ikonopisów w celu dokształcania grupy zainteresowanych osób.