Tegoroczne warsztaty skupiły się wyłącznie na liturgii Wigilii Paschalnej – centralnej celebracji roku liturgicznego, podczas której Kościół rozpoczyna świętowanie Zmartwychwstania Chrystusa. Rok wcześniej uczestnicy zgłębiali symbolikę całego Triduum Paschalnego, jednak ogrom treści sprawił, że konieczne stało się podzielenie zagadnień na kolejne edycje spotkań.
W wydarzeniu wzięło udział około 40 osób – księży, członków służby liturgicznej, lektorów, muzyków kościelnych, osób dbających o wystrój świątyń, a także wiernych pragnących lepiej zrozumieć tę wyjątkową liturgię. – Głębia przeżywania tych świąt jest zupełnie inna, gdy człowiek zrozumie ich symbolikę. Omawialiśmy znaczenie śpiewów, przebiegu liturgii i czytań podczas Wigilii Paschalnej, co pozwala bardziej świadomie uczestniczyć w tej celebracji – powiedział Tomasz Jasiński, odpowiedzialny za organizację warsztatów.
Warsztaty miały formę hybrydową. 27 marca uczestnicy wysłuchali wykładu online, który poprowadził ks. Marcin Sadowski, liturgista i dyrektor Wydziału Duszpasterskiego. Podczas spotkania stacjonarnego w Płońsku uczestnicy brali udział w warsztatach tematycznych, prowadzonych przez ekspertów. Ks. Marcin Niesłuchowski opowiedział o sposobach i symbolice dekoracji liturgicznych, Piotr Świercz wyjaśnił znaczenie dziewięciu czytań Wigilii Paschalnej, Joanna Głowacka-Centkowska odkrywała piękno śpiewów tej celebracji, a ks. Marcin Stankiewicz skupił się na liturgii chrzcielnej.
Uczestnicy podkreślali wartość zdobytej wiedzy i jej wpływ na przeżywanie liturgii. Poznałam znaczenie poszczególnych gestów i symboli, co pozwala mi lepiej przeżywać Mszę św. Teraz mam większą świadomość tego, w czym uczestniczę – mówi Eliza z parafii św. Jakuba Apostoła w Koziebrodach, która brała udział również w poprzedniej edycji warsztatów.
Spotkanie w Płońsku stało się okazją do pogłębienia wiedzy liturgicznej i lepszego przygotowania się do przeżywania Świąt Paschalnych. Zdobyte doświadczenie uczestnicy będą mogli wykorzystać w swoich wspólnotach parafialnych, współtworząc tę wyjątkową celebrację.
Warto przy tej okazji przypomnieć, że w tym roku celebracja liturgii sprawowanej w Wielką Noc Zmartwychwstania, po zachodzie słońca Wielkiej Soboty, kiedy rozpoczyna się świętowanie Wielkanocy, będzie w parafiach naszej diecezji szczególna. Biskup płocki Szymon Stułkowski wydał stosowny dekret dotyczący godziny rozpoczęcia celebracji liturgii Wigilii Paschalnej, która we wszystkich kościołach diecezji płockiej w roku 2025 powinna „rozpocząć się najwcześniej o godz. 20:30”. - W katechezie parafialnej w czasie Wielkiego Postu należy wyjaśnić istotę Wigilii Paschalnej, uwzględniając w sposób szczególny sens odpowiedniej godziny jej rozpoczęcia, jak również zaznaczyć, że Liturgia ta jest pierwszą i najważniejszą Mszą Świętą uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego – napisał biskup płocki.
Tekst: Ilona Krawczyk-Krajczyńska