Wakacyjny obóz Skautów Europy w parafii Duczymin

Od 2 do 16 lipca br. trwał wakacyjny obóz Skautów Europy z Płońska, Niepokalanowa i Warszawy w Bugzach Płoskich – na terenie parafii Duczymin, której proboszczowi ks. Grzegorzowi Ostrowskiemu serdecznie dziękujemy za okazaną życzliwość i wsparcie.

358066049 655597706599279 1297136719064770609 N

Skauci są organizacją harcerską, której charakterystyczną cechą jest praktykowanie wiary chrześcijańskiej o czym przypomina pełna nazwa tej organizacji: Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego. Jezuita Jacques Sevin, zmarły w 1951 r., zauważył, że skauting jest dobrą drogą do ewangelizacji wśród młodych.

Skauci w wieku od 12 do 17 lat w wakacje udają się na swój doroczny obóz, w ramach którego w lesie przygotowują symboliczną kaplicę, miejsca do spania i jedzenia. Wspólnie spędzone w lesie 14 dni to czas na modlitwę - każdego dnia była wspólna Msza święta w lesie lub w kościele, możliwość spowiedzi, zajęcia formacyjne i rozwijające własne zdolności, np. w ramach obozu skauci opuszczają las na trzy dni, w czasie, których w określonych miejscach mają znaleźć nocleg, zapewnić sobie wyżywienie i co najistotniejsze wziąć udział we Mszy świętej, a także wykonać zlecone zadania.

Dziękujemy szczególnie ks. Jackowi Wichorowskiemu, który udostępnił swoją plebanię młodym harcerzom i zapewnił im wyżywienie. Zadaniem, które dla współczesnego nastolatka było trudne w trakcie obozowego życia było ograniczenie do minimum korzystania z telefonu.

Zwyczajem obozowym jest udawanie się w niedzielę na Mszę świętą do pobliskiego kościoła, co dla lokalnych parafian jest świadectwem wiary młodych ludzi. Skauci w ciągu roku angażują się w działalność w swoich parafiach.

Komendantem obozu był Michał Jakubowski z Warszawy. Opiekę duchową nad skautami sprawowali o. Bogdan Kwapisiewicz z Niepokalanowa i ks. Piotr Wilkowski z Płońska.

Skauci Europy