W Starych Proboszczewicach odbyły się I Warsztaty Parafialnych Schol Dziecięcych

Około 340 osób wzięło udział w I Warsztatach Parafialnych Schol Dziecięcych, które odbyły się 11 maja 2024 r. w Starych Proboszczewicach. Wydarzenie służyło doskonaleniu warsztatu muzycznego oraz integracji: - Muzyka w kościele sprawia, że kończy się przestrzeń ziemska i mamy poczucie, że wstępujemy do nieba - uważał ks. Adam Kowalski, koordynator warsztatów.

Schole
par. św. Jadwigi w Płocku

Miejscem I Warsztatów Parafialnych Schol Dziecięcych była hala sportowa Szkoły Podstawowej w Starych Proboszczewicach, na terenie parafii pw. św. Floriana w Proboszczewicach. Przyjechało na nie około 340 osób, dzieci i młodzieży śpiewającej w scholach i zespołach parafialnych oraz ich opiekunów (muzyków, rodziców, księży).

Na początek o roli rozśpiewki w przygotowaniu do pracy głosem opowiedział Paweł Stawiński, który śpiewa kontratenorem (potrafi śpiewać bardzo wysoko lub bardzo nisko). Widzom telewizji znany jest z programu Mam Talent, w którym doceniono jego niezwykłe umiejętności. Wokalista poprowadził też zajęcia z rozśpiewki. Jego wiedza i umiejętności zostały bardzo dobrze przyjęte przez dzieci i młodzież.

Potem zabawy rytmiczne poprowadził zespół FanFary z parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu (czyli parafii farnej). Wokalistki: Agnieszka Schodowska, Jolanta Szymaniak i Marlena Lewandowska przekazały, czym jest rytm i jak się nie pogubić podczas śpiewu. Wykonały też kilka utworów w kanonie (jeden głos w różnych odstępach czasowych).

Zajęcia w dziećmi i młodzieżą poprowadził również ks. Sebastian Zalewski, wykształcony organista, absolwent szkoły muzycznej drugiego stopnia, wikariusz parafii pw. św. Ojca Pio w Płońsku. Na podstawie nut nauczył młodych śpiewaków dwóch utworów, które zostały wykonane na dwa głosy oraz unisono, czyli jednogłośnie.

Z uczestnikami warsztatów spotkał się także bp Szymon Stułkowski, który razem z dziećmi wykonał z gestami znaną piosenkę „Jesteś Królem”. Poza tym pobłogosławił śpiewaków ze schol i zespołów.

Ks. Adam Kowalski, diecezjalny duszpasterz schol dziecięcych i zespołów młodzieżowych, wikariusz w parafii pw. św. Floriana w Proboszczewicach przyznaje, że zaszła potrzeba, aby na profesjonalnych warsztatach zgromadzić tych, którzy śpiewają w scholach parafialnych.

- Tego typu warsztaty zorganizowaliśmy w diecezji płockiej po raz pierwszy. Cieszymy się bardzo z odbioru tego zaproszenia, bowiem frekwencja była bardzo duża. Była to okazja do spotkania, aby doskonalić warsztat wokalny, poznać nowe piosenki, wymienić doświadczenia – powiedział duchowny.

Zwrócił też uwagę na rolę śpiewu i muzyki w kościele, podczas Mszy św., nabożeństw, udzielania sakramentów: - Muzyka i śpiew w kościele unoszą nas ku niebu. Zmienia się wówczas przestrzeń ziemska i mamy poczucie, jakbyśmy wstępowali do nieba – poetycko podsumował kapłan.

W czasie spotkania w Starych Proboszczewicach był też czas na wspólną modlitwę. W przerwie zorganizowano posiłek z atrakcjami, nie zabrakło integracji i spontanicznych śpiewów.

I Warsztaty Parafialnych Schol Dziecięcych służyły integracji oraz doskonaleniu warsztatu muzycznego członków schol parafialnych diecezji płockiej. Zorganizował je ks. Adam Kowalski we współpracy z wydziałem duszpasterskim Kurii Diecezjalnej Płockiej.