Bp Szymon Stułkowski w homilii zauważył, że w Ewangelii według św. Łukasza widać, iż jej autor zwracał uwagę na ludzką cielesność. Pozostawił wiele szczegółów opowiadających o wcieleniu Syna Bożego, a także z wrażliwością pokazał Boga, który pochyla się nad cierpiącym człowiekiem. Łukasz jest „ewangelistą miłosierdzia, bo pochylanie się Boga nad zranionym człowiekiem, to miłosierdzie”.
Duchowny doszedł do wniosku, że tym, co łączy Służbę Zdrowia i duchownych w działaniu na rzecz chorego jest to, iż szanują jego godność: - Kapłan w spotkaniu z człowiekiem chorym, doświadczonym grzechem, musi odróżnić grzech od osoby. Nie może zapomnieć, że człowiek, który wdepnął nawet w największe bagno grzechu - ma swoją godność. Trzeba bowiem pamiętać, że Jezus przyszedł pokonać grzech, żeby ratować grzesznika – powiedział bp Stułkowski.
Dodał, że w posłudze Służby Zdrowia też ma miejsce coś podobnego - jest odróżnienie choroby od osoby, szacunek dla chorego człowieka, który ma swoją godność. To podkreśla człowieczeństwo. Człowiek ma godność, ponieważ jest „koroną stworzenia”, ale także z racji chrztu św. – od tego momentu jest świątynią Bożego Ducha, żyje w nim Bóg.
Mszę św. w kościele parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu poprzedził różaniec w intencji Służby Zdrowia; poprowadził go ks. Jakub Kępczyński, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia.
W diecezjalnym spotkaniu z okazji święta Służby Zdrowia wzięli udział pracownicy szpitali, przychodni zdrowia, Domów Pomocy Społecznej i innych ośrodków leczniczych z diecezji płockiej, wraz ze swoimi kapelanami. Oprawę liturgiczną zapewnili pracownicy Szpitala w Sierpcu.
Organizatorami spotkania byli: ks. Jakub Kępczyński, diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia, kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Płocku, ks. kan. Dariusz Multon, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Sierpcu, Starostwo Powiatowe w Sierpcu.