Tratwa „Pielgrzym” wyruszyła 18 maja – w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, z miejsca, gdzie Przemsza wpada do Wisły, jest to tzw. kilometr zero Wisły. Przed wypłynięciem uczestnicy wzięli udział w Mszy św. na pokładzie tratwy. Do Pucka nad Bałtykiem mają dotrzeć 27 czerwca. We wtorek 16 czerwca uczestnicy wyprawy pod hasłem „Z biegiem Wisły - śladami papieża Polaka” zacumowali w porcie żeglarskim w Płocku.
W wyprawie uczestniczą: Aleksandra Kraszewska oraz trzech mężczyzn: Marek Padjas, Czesław Budzyń i Wojciech Chodkowski – komandor rejsu. Podczas rejsu mogą dołączać inne osoby. Uczestnicy historycznej wyprawy przyznają, że droga wodna na Wiśle jest trudna: poziom rzeki jest niski i pojawia się wiele mielizn. Podczas postojów spotykają się z Polakami, rozmawiają o celu swojej wyprawy. Poza tym promują lekturę Pisma św.
Uczestnicy rejsu wiozą ze sobą relikwie św. Jana Pawła II – jest to fragment stuły. Został umieszczony w relikwiarzu zaprojektowanym przez prof. Czesława Dźwigaja z Krakowa. Relikwiarz przedstawia Papieża, który błogosławi Najświętszym Sakramentem.
Tratwa „Pielgrzym” odwiedza te miasta, w których był papież Jan Paweł II, w tym Kraków, Puławy, Sandomierz, a obecnie Płock, w którym Ojciec święty był w dniach 7-8 czerwca 1991 roku. Załoga tłumaczy, że Papież był w Polsce dziewięć razy w czasie swojego pontyfikatu, a oni traktują swój rejs „jako dziesiątą pielgrzymkę Papieża po kraju”.
Tratwa „Pielgrzym” powstała z inicjatywy Wojciecha Chodkowskiego, jako pokłosie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Po ich zakończeniu postanowił on zbudować tratwę, na której umieszczona byłaby flaga z napisem „Jan Paweł II”. Dzięki wsparciu m.in. środowiska żeglarskiego i samorządu, sam stworzył projekt, na podstawie którego zbudowano „papieską” tratwę. Pierwszy rejs odbył się w 2018 roku z Wyszkowa na Westerplatte – w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Drugi rejs, z Krakowa do Kołobrzegu, w 2019 roku upamiętniał 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. W 2020 roku uczestnicy rejsu przypominają trzy ważne rocznice: 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, 100. rocznicę bitwy warszawskiej oraz 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem.