W Muzeum Diecezjalnym można oglądać wystawę o wizycie św. Jana Pawła II

Muzeum Diecezjalne im. bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego w Płocku zaprasza mieszkańców miasta i gości do oglądania wystawy „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku”, w 31. rocznicę historycznej wizyty. Na wystawie znajduje się wiele eksponatów i dokumentów, upamiętniających tamte historyczne dni.

Papiez-blog.jpg

Papież Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 r. W tym roku przypada 31. rocznica tego wydarzenia. Jego pobyt dokumentuje wystawa stała w Muzeum Diecezjalnym w Płocku pt. „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku”. Tytuł wystawy nawiązuje do słów wypowiedzianych w tym mieście: „Wolność jest trudna. Wolności trzeba się uczyć”.

Na wystawę składa się wiele historycznych fotografii wykonanych przez Jana Waćkowskiego, który uwiecznił wszystkie wydarzenia związane z papieską pielgrzymką. Jest też m.in. zbiór dokumentów i eksponatów, związanych z przygotowaniem pielgrzymki i pobytem Papieża w Płocku, różnego rodzaju pamiątki, przekazane przez uczestników Mszy św. (np. karty wstępu na plac, identyfikatory służb porządkowych, chusty pielgrzymów, wycinki prasowe).

Są też rzeczy związane bezpośrednio z Ojcem świętym np. kielich i patena, podarowane przez niego dla katedry płockiej, ornat papieski, welon, w którym wystawił w katedrze Najświętszy Sakrament, szachy i okolicznościowy medal, wykonane przez więźniów płockiego Zakładu Karnego dla Papieża.

Jedną z sali wystawowych zdobi mural przedstawiający dom biskupi z Papieżem w „oknie papieskim”, przez które Jan Paweł II rozmawiał z wiernymi. Wykonały do Maria i Anna Wojnarowskie.

Na wystawie są też multimedia m.in. z filmami z pielgrzymki, z mapą miejsc, które odwiedził Papież czy małe ekrany multimedialne dla dzieci (tematyczny quiz, puzzle, informacje). Są też zdjęcia prezentujące odsłonięcie na Placu Celebry w czerwcu 2021 roku nowego pomnika, zbudowanego w 30. rocznicę pielgrzymki.

Ks. kan. Andrzej Milewski mówi, że wystawa jest wyjątkowa, ponieważ dotyczy wydarzenia, na które diecezja płocka czekała ponad 900 lat: - To była jedyna wizyta papieża w naszej diecezji, i w dodatku wizyta papieża Polaka. Jako wspólnota wierzących musimy pielęgnować to, co działo się w przeszłości. Wizyta św. Jana Pawła II jest nie tylko sentymentalnym wspomnieniem, ale zasiewem w sercach wszystkich płocczan i ludzi młodych, ma przypominać im o wartościach, które głosił. Jest żywą lekcją historii o tym, że wolność trzeba pielęgnować, aby nie stała się pseudo wolnością czy swawolą, co tak naprawdę prowadzi do zniewolenia - powiedział organizator wystawy.

Wystawę „Uczył nas wolności. Jan Paweł II w Płocku” można oglądać w budynku Opactwa Pobenedyktyńskiego. Jej mecenasem (jak również Muzeum Diecezjalnego) jest PKN Orlen.

***

Jan Paweł II odwiedził Płock w dniach 7-8 czerwca 1991 r., podczas czwartej pielgrzymki do ojczyzny pod hasłem „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Przybył na zaproszenie biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. W dniu 7 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, odprawił Mszę św. na placu, który obecnie nazywa się Placem Celebry (w sąsiedztwie stadionu „Wisły”), z udziałem około 200 tysięcy wiernych.

Papież odwiedził Zakład Karny, modlił się przy pomniku abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu w bazylice katedralnej, wtedy też zamknął 42. synod diecezjalny. Potem udał się do domu biskupiego przy Placu Narutowicza 10. Oczekiwał na niego tłum wiernych, szczególnie ludzi młodych. Papież skierował wówczas do zgromadzonych krótkie słowo i zaprosił zebranych do zaśpiewania Apelu Jasnogórskiego.

Na zakończenie Jan Paweł II udzielił błogosławieństwa, po czym przeszedł do okna po drugiej stronie budynku. Na pamiątkę tego wydarzenia 21 czerwca 2020 roku na domu biskupim odsłonięto mozaikę z „Oknem Papieskim”, wykonaną przez Lubosza Karwata z Tuchowa koło Tarnowa.

Natomiast 6 czerwca 2021 roku na Placu Celebry w Płocku poświęcono pomnik, upamiętniający kolejną rocznicę pielgrzymki Papieża do Płocka. Nawiązuje on do objawienia Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej w obrazie „Jezu ufam Tobie”, co miało miejsce 22 lutego 1931 roku w Płocku. Pomnik zaprojektował prof. Stanisława Słonina z Krakowa.