W Lekowie młodzież parafii modli się przy relikwiach bł. Carla Acutisa

Do parafii Lekowo wprowadzono relikwie bł. Carla Acutisa: - Każdy z nas rodzi się jako „oryginał” Pana Boga - powtórzył za błogosławionym biskup Szymon Stułkowski. – Orędownictwo bł. Carla ma stać się pomocą w osiąganiu radości życia i świętości – powiedział ks. Wojciech Iwanowski, proboszcz parafii.

Acutis Relikw
foto: Marek Szyperski/Gość Płocki

Relikwie bł. Carla Acutisa do parafii pw. św. Stanisława BM w Lekowie wprowadził bp Szymon Stułkowski. Podczas tej samej Mszy św. udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania.

Przypomniał słowa bł. Carla Acutisa, że każdy człowiek rodzi się jako „oryginał” Pana Boga: - Tak jest rzeczywiście, bo przecież nie ma dwóch takich samych osób. W ten sposób Pan Bóg stwarza same arcydzieła, nawet jeśli człowiek jest chory, osłabiony czy ułomny. My wszyscy jesteśmy arcydziełami Stwórcy - uważał biskup. 

Za błogosławionym powtórzył też, że wielu odchodzi z tego świata jako „kserokopie”, czyli kopie jakiegoś idola, którym się fascynują, ponieważ nie odkryli swego własnego piękna: - Nie trzeba się urodzić w Londynie i być pochowanym w Asyżu, jak Carlo Acutis, żeby być świętym. Tu jest twoja ziemia, gdzie masz dorastać do świętości w zwykłym, codziennym życiu. Nie dziwacz, ale bądź normalnie związanym z Panem Bogiem, żyj mądrze – zwrócił się do młodych biskup płocki.

Błogosławieństwo papieskie dla wspólnoty parafialnej przekazał ks. Krzysztof Białowąs z Rzymu – to dzięki niemu relikwie bł. Carla Acutisa dotarły do parafii w Lekowie. 

Skąd wziął się pomysł, aby do parafii Lekowo sprowadzić te właśnie relikwie? W parafii znajdowały się wcześniej między innymi relikwie św. Stanisława Kostki, głównego patrona młodzieży. Proboszcz parafii ks. Wojciech Iwanowski doszedł do wniosku, że warto dołączyć do nich relikwie bł. Carla Acutisa. Postanowił też zaprosić młodzież do udziału we wspólnocie młodzieżowej, w której młodzi będą się modlić wzajemnie za siebie. Dobrą okazją do tego był sakrament bierzmowania.

Obaj patroni czuwają już wspólnie nad Grupą Modlitewną pw. św. Stanisława Kostki i bł. Carla Acutisa: - Obecność relikwii ma stać się inspiracją do życia jeszcze bardziej zgodnego z wiarą, a jego orędownictwo ma być pomocą w osiąganiu życia i świętości.  To wszystko jest dla ludzi młodych. To jest na wyciągnięcie ręki. Czy będą owoce? Nie wiemy jeszcze - powiedział ks. Wojciech Gutowski.

Przy relikwiach bł. Carla Acutisa modlą się już młodzi, ale też wszyscy lekowscy parafianie. W niedzielę 12 maja br. otrzymają obrazek z modlitwą do bł. Carla oraz będą mieli możliwość obejrzenia filmu o nim.