Bp Szymon Stułkowski w homilii podkreślił, że Jan Paweł II starał się budować mosty między religią a nauką. Zaprzeczał istnieniu konfliktu pomiędzy poznaniem empirycznym a wiarą. Uważał że nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą a rozumem, że można pogodzić teorie wielkiego wybuchu i ewolucji z prawdą Biblii o stworzeniu świata przez Boga.
Kaznodzieja zauważył również, że duże znaczenie dla dialogu między wiarą a nauką ma papieska encyklika „Fides et ratio” (1998). Jan Paweł II napisał w niej, że: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”.
Bp Stułkowski przypomniał, że zdaniem badaczy jednym z najważniejszych dokumentów dotyczących relacji między światem nauki a światem religii jest list Papieża do dyrektora Obserwatorium Watykańskiego z 1988 roku. Jan Paweł II zwrócił w nim uwagę na jedność między fizyką, filozofią i teologią. Doszedł do wniosku, że „poszukiwanie jedności między tymi dziedzinami ma być odpowiedzią na podziały w świecie”.
- Modlimy się dziś za naukowców, ale też za studentów. To ważne, żeby się spotkać, jedni drugim są potrzebni. Modlimy się, żeby środowisko wykładowców było zawsze mistrzowskie w stosunku do uczniów, to wielkie wymaganie i wielki trud. Nie ustawajcie w poznawaniu prawdy i przekazywaniu jej młodym ludziom – zwrócił się biskup do kadry naukowej.
W czasie Eucharystii bp Stułkowski pobłogosławił sztandar Akademii Mazowieckiej w Płocku.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele uczelni wyższych z Płocka i diecezji, w tym ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Po Eucharystii wzięli oni udział w agapie w dawnym Opactwie Benedyktyńskim.
W XXIII Dniu Papieskim przed katedrą płocką odbyła się zbiórka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, na stypendia naukowe dla zdolnych dzieci i młodzieży.