W diecezji płockiej wielu wiernych podjęło się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

- Nie trzeba wierzyć w Boga, żeby bronić ludzkiego życia. Wystarczy, że jest się człowiekiem – powiedział biskup Szymon Stułkowski w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie, gdzie 8 kwietnia 2024 r., w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, około 70 osób złożyło przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Dzieło tej wyjątkowej adopcji podjęło także wielu diecezjan w swoich kościołach parafialnych.

IMG 1853

Bp Szymon Stułkowski w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie podkreślił, że uroczystość Zwiastowania Pańskiego, to niesamowicie ważna uroczystość. Bóg, chcąc zbawić ludzi, posłał swego Syna, by stał się On człowiekiem, będąc równocześnie Bogiem. Stwórca stał się równy stworzeniu. Całe to wydarzenie Bóg zawierzył kilkunastoletniej dziewczynie, Maryi. 

Duchowny zwrócił uwagę, że obchód tajemnicy Wcielenia (Wielki Post, Wielkanoc, Święto Miłosierdzia), służy temu, by pokochać swoje życie, skoro Bóg wybrał taką drogę przyjścia na świat. Podkreślił, że wiele osób walczy o życie i zdrowie swoich dzieci, bo ma świadomość, że posiadają one godność ludzką od momentu poczęcia. 

- Nie trzeba wierzyć w Boga, żeby bronić ludzkiego życia. Wystarczy, że jest się człowiekiem. Nie wiem, za kogo konkretnie będę się modlić w ciągu tych dziewięciu miesięcy, ale wierzę, że ta gorliwa modlitwa będzie wysłuchana. Nasza modlitwa może być umocnieniem i wsparciem dla osób, których nawet nie znamy. To wsparcie dla rodziców w duchowej potrzebie ich samych oraz ich nienarodzonych dzieci – podkreślił bp Stułkowski.

W czasie Mszy św. około 70 osób podjęło dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego – będą codziennie przez dziewięć miesięcy modlić się za dziecko poczęte, którego życie jest zagrożone. Wszystkie te osoby zapaliły swoje świece od świecy bp. Stułkowskiego. Płomień świec symbolizował duchową ofiarę, złożoną Bogu w obronie życia. 

Część z osób, które zobowiązały się do codziennej modlitwy za życie poczęte, codziennie adoruje Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie – przy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie istnieje Kaplica Wieczystej Adoracji, stworzona z inspiracji Fundacji Adoremus te Christe    


Przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego złożyło także kilkudziesięciu płocczan w bazylice katedralnej. Biskup senior Piotr Libera na zakończenie Mszy św. podkreślił, że jest to „wyraźne opowiedzenie się za cywilizacją życia”. 

- Kultura śmierci i proaborcyjne środowiska mobilizują się przeciwko życiu. Jeżeli tylko w ubiegłym roku, na całym świecie dokonano, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, 73 mln aborcji, to skala tego przestępstwa jest porażająca. My, chrześcijanie, nie możemy nie bronić życia i modlimy się o jego ocalenie – zaakcentował hierarcha. 

W parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego modlitwie przewodniczył biskup senior Roman Marcinkowski. Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego podjęło się około 100 wiernych. 

W promocję duchowego „przedsięwzięcia dla życia” w diecezji płockiej włączyły się m.in. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Laboratorium Wiary RRN, Ruch Światło-Życie, Wojsko Gedeona.