W Ciechanowie odbył się Dzień Wspólnoty „Wojska Gedeona”

2 września 2023 r. w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Ciechanowie młodzież wraz z ośmioma księżmi posługującymi we wspólnocie, spotkała się na powakacyjnym Dniu Wspólnoty „Wojska Gedeona”. Był to przede wszystkim czas wdzięczności za dobro, które zrobił Bóg poprzez tę wspólnotę w życiu ich członków.

373625243 615025240811625 3022236066052756480 N

Było to przede wszystkim spotkanie na którym był czas na pogłębianie relacji z osobami, które młodzi poznali na rekolekcjach w ciągu roku. Były to głównie rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania (cztery weekendy) z parafii św. Anny w Serocku, św. Wojciecha w Nasielsku, Matki Bożej Fatimskiej i Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników w Ciechanowie (w sumie ponad 300 osób). Nie zabrakło też dwóch rekolekcji formacyjnych - o Mojżeszu, które głosił na początku roku formacyjnego ks. Paweł Sobiecki oraz rekolekcji „Ukochaj siebie” z elementami psychologii, które prowadziła p. Magdalena Bojanowska z Ośrodka terapeutyczno-rekreacyjnego „Razem w górę”. Część młodych poznała się na rekolekcjach zimowych na nartach (100 osób) i na rekolekcjach wakacyjnych (150 osób).

Tak o doświadczeniu Dniu Wspólnoty mówi Franek z Nasielska: „Dzień wspólnoty Wojska Gedeona był dla mnie świetnym doświadczeniem. Jako osoba grająca w zespole wspólnotowym bardzo cieszyłem się, że mogę spotkać się z moimi przyjaciółmi, którzy podzielają moją pasję do wielbienia Boga. Podczas spotkania miałem okazję pójść do spowiedzi i czułem, że Duch Boży porusza się pośród nas i chce nas umacniać. Wojsko daje mi wielkie poczucie fundamentu w wierze i jest w niej wiele świetnych ludzi, do których zawsze mogę się zwrócić o pomoc. Jestem bardzo wdzięczny, że miałem okazję dołączyć do tej wspólnoty i że mogę z nią doświadczać Ducha Świętego na wielu rekolekcjach i wyjazdach”.

Startem dla żywej wiary wielu młodych jest także diecezjalne spotkanie młodych „Wake up”. Tak o swoim dołączeniu do wspólnoty przez to wydarzenie opowiada Adam z Mławy: „Byłem tam w ramach przygotowania do bierzmowania. W trakcie całego wydarzenia miałem możliwość wysłuchania trzech bardzo interesujących i poruszających konferencji. Potem przyszedł czas na Adorację. To właśnie na niej zadziało się najwięcej. Pierwszy raz doświadczyłem prawdziwej miłości Boga. W dodatku skorzystałem z modlitwy wstawienniczej prowadzonej przez osoby ze wspólnoty. Adoracja i modlitwa bardzo mnie poruszyły. Po wszystkim porozmawiałem z kilkoma osobami ze wspólnoty. Opowiedzieli mi o tym jak ona funkcjonuje. Bardzo mnie to poruszyło i stwierdziłem że TEŻ CHCĘ TAK ŻYĆ. Po Wake up-ie wstąpiłem do wspólnoty w swoim mieście”.

Każdy człowiek ma potrzebę budowania relacji, stąd w ubiegłym roku powstała inicjatywa, aby spotykać się między wspólnotami dwa razy w miesiącu na Mszach dla młodych duchem: w parafii Matki Bożej Fatimskiej i św. Wojciecha w Nasielsku. W tym roku podobne Msze dla młodych pojawią się w parafii w Serocku. Jest to doskonała okazja do modlitwy i spotkania, a także ewangelizacji rodziców, którzy niejednokrotnie przychodzą z ciekawości, wzbudzanej przez entuzjazm i przemianę widoczną w zachowaniu ich dzieci.

Niektórzy trafili do wspólnoty dzięki rodzeństwu, które poleciało na Światowe Dni Młodzieży do Portugalii i tam poprzez kontakt z księżmi i młodymi z „Wojska Gedeona” zapragnęli stałej formacji. Tak było w przypadku Marysi ze Stupska: „Wojsko Gedeona odkryłam dzięki siostrze i moim najbliższym przyjaciołom. Głębsze poznanie tej wspólnoty zawdzięczam wyjazdowi na kajaki, podczas którego spotkałam wielu wspaniałych ludzi, w tym księży, którzy pokazali mi, jak wspaniała i przyjazna panuje tu atmosfera. Msza i spotkanie z księdzem biskupem było dla mnie rzeczą cenną”.

„Wojsko to moja druga rodzina – dzieli się Marysia z Nasielska. Tutaj znalazłam prawdziwych przyjaciół i przede wszystkim poznałam bliskiego Boga, który codziennie chce dawać mi więcej. Wczoraj na spotkaniu wspólnoty przeżyłam niesamowity czas podczas Adoracji i Mszy, bardzo czułam obecność Boga i wiedziałam, że jestem we właściwym miejscu. Czułam się tak po prostu szczęśliwa i wolna. Jestem bardzo wdzięczna całej wspólnocie za wspólny czas, wspólną modlitwę, rozmowy i zabawy. To było kolejne wspaniałe spotkanie, przepełnione Bożą Miłością”.

Dla Ani z Serocka przygoda ze wspólnotą zaczęła się od rekolekcji wakacyjnych:
„Wiara nigdy nie była dla mnie czymś głębokim i nikt nie pokazał mi jak tę wiarę pogłębiać, aż do rekolekcji z Wojskiem Gedeona. Moje wątpliwości, które pojawiały się do czasu rekolekcji, ustały przez miłość Boga – Taty, pomoc ludzi którzy byli cudowni oraz księży, którzy zawsze służyli pomocą. Wojsko Gedeona to miejsce dla wszystkich osób, które chcą umacniać swoją relacje z Panem Bogiem oraz szukają miejsca, w którym nikt nie będzie ich oceniał”.

Dużą część młodych do bycia we wspólnocie zapala młodzież doświadczająca, czym ona jest. Tak było w przypadku Zuzi, która przyjechała na kajaki „Wojska Gedeona”, odbywające się pod koniec sierpnia 2023 r.: „Przyjechałam na dzień wspólnoty, ponieważ chciałam zbliżyć się do Boga oraz spędzić czas z wspaniałymi ludźmi. Moja przygoda z Wojskiem zaczęła się dosyć niedawno. Moja kuzynka która jest jego członkinią, zaproponowała mi wyjazd na kajaki. Wojsko Gedeona jest cudowną wspólnotą, wszyscy spotykają się, aby uwielbić Boga i spotkać się w gronie przyjaciół. Bardzo cenne było dla mnie spotkanie z Panem Jezusem oraz poznanie cudownych ludzi, wspólnie spędzony czas oraz Msza z księdzem biskupem”.

Podczas Dnia Wspólnoty nie zabrakło czasu na spowiedź i modlitwę osobistą. Po krótkiej konferencji były też grupki dzielenia. Zwieńczeniem spotkania było wspólne uwielbienie Najświętszego Sakramentu i Eucharystia pod przewodnictwem księdza biskupa Szymona Stułkowskiego. Ksiądz Biskup w homilii zachęcał młodych do przekazywania światła Bożej Miłości dalej, dziękując za dobro, które Bóg robi w sercach młodych osób.

Bycie we wspólnocie buduje nie tylko młodzież, ale i księży. Ks. Rafał Winnicki, który od roku jest we wspólnocie kapłańskiej spotykającej się raz w miesiącu na modlitwie i dzieleniu, tak pisze o swoim doświadczeniu wspólnoty: „Buduje mnie relacja młodzieży z Bogiem jako Ojcem. Wzrusza mnie to, jak zwracają się do Niego „Tato”. Oprócz tego dają mi poczucie wspólnoty. Od dwóch lat zmagam się ze stanami lękowo-depresyjnymi. Wierzę, że Pan Bóg dał mi tę młodzież, jako lekarstwo na moje dolegliwości”.

Zapraszamy księży, małżeństwa i młodych do wspólnoty!
www.wojskogedeona.pl


Księża ze wspólnoty „Wojsko Gedeona”

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Dekretu ogólnego w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych w Kościele katolickim wydanym przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 13 marca 2018 r. (dalej: Dekret) informuję, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Płocka z siedzibą przy ul. Tumskiej 3 w Płocku, reprezentowana przez Biskupa Płockiego;
  2. Inspektor ochrony danych w Diecezji Płockiej, tel. 24 262 26 40, e-mail: inspektor@diecezjaplocka.pl;
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu zapewnienia bezpieczeństwa usług, celu informacyjnym oraz pomiarów statystycznych;
  4. Przetwarzanie danych jest niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią, z wyjątkiem sytuacji, w których nadrzędny charakter wobec tych interesów mają interesy lub podstawowe prawa i wolności osoby, której dane dotyczą, wymagające ochrony danych osobowych, w szczególności, gdy osoba, której dane dotyczą, jest dzieckiem;
  5. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych jest Diecezja Płocka oraz Redaktor Strony.
  6. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane do publicznej kościelnej osoby prawnej mającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  7. Pani/Pana dane osobowe z uwagi na nasz uzasadniony interes będziemy przetwarzać do czasu ewentualnego zgłoszenia przez Pana/Panią skutecznego sprzeciwu;
  8. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania zgodnie z Dekretem;
  9. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Kościelnego Inspektora Ochrony Danych (adres: Skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, e-mail: kiod@episkopat.pl), gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy Dekretu;
  10. Przetwarzanie odbywa się w sposób zautomatyzowany, ale dane nie będą profilowane.

 


Opuść stronę