Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w uroczystość rocznicy poświęcenia bazyliki katedralnej w Płocku 8 listopada 2024 roku, a zakończą w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2026 roku.
- Będzie to czas wielkiej łaski, wielu wydarzeń i inicjatyw pastoralnych, katechetycznych i innych. Rok Jubileuszowy związany jest z łaskami przypisanymi do jubileuszu. Wzywając miłosierdzia Bożego i wstawiennictwa patronów i świętych z diecezji płockiej, ze św. Stanisławem Kostką na czele, będziemy prosić o łaski dla naszego Kościoła Płockiego, dla naszej Ojczyzny Polski i dla całego Kościoła i świata. Jednym z duchowych owoców tego roku jest możliwość uzyskania odpustów zupełnych. Korzystać z nich będą wierni po nawiedzeniu miejsc ważnych na mapie diecezji – wyjaśnił biskup płocki Szymon Stułkowski.
Na mocy dekretu wydanego przez Penitencjarię Apostolską w diecezji płockiej są to trzy kategorie świątyń. Do pierwszej grupy należą sanktuaria diecezji płockiej: Bożego Miłosierdzia w Płocku, Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku, Matki Bożej Bolesnej w Oborach, Matki Bożej Łaskawej w Osieku, Matki Bożej - Matki Nadziei w Popowie, Matki Bożej Niepokalanej Przewodniczki w Przasnyszu, Matki Bożej Sierpeckiej w Sierpcu, Matki Bożej Skępskiej w Skępem, Matki Bożej Różańcowej w Smardzewie, Matki Bożej Żuromińskiej w Żurominie.
Będą to też sanktuaria związane z kultem świętych w diecezji płockiej: św. Stanisława Kostki w Rostkowie, św. Antoniego Padewskiego w Ratowie (parafia pw. św. Rocha w Radzanowie), św. Rocha w Sadykrzu (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem).
Na liście wybranych kościołów znalazły się ponadto historyczne miejsca kultu: bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, bazylika kolegiacka pw. Zwiastowania NMP w Pułtusku, kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Rokiciu (najstarszy, 800-letni kościół parafialny w diecezji płockiej), kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła w Koziebrodach, kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP w Dobrzyniu nad Wisłą oraz Kaplica pw. Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.
Łącznie jest to 19 świątyń. W Roku Jubileuszu można w nich uzyskać odpustów zupełny: poprzez nawiedzenie i po spełnieniu odpowiednich warunków: spowiedź św., komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca świętego.
Zgodnie z dekretem Penitencjarii Apostolskiej „odpust ten mogą uzyskać wierni szczerze pokutujący i poruszeni miłością w okresie od 8 listopada 2024 do 6 stycznia 2026 roku. Mogą ofiarować go z własnego wyboru także za wiernych zmarłych pokutujących w czyśćcu”.
Osoby w podeszłym wieku, chorzy, opiekujący się nimi i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu, również mogą dostąpić odpustu zupełnego, jeśli wzbudzą „odrazę do jakiegokolwiek grzechu i zachowując intencję wypełnienia trzech zwyczajowych warunków, gdy tylko będzie to możliwe, będą łączyć się duchowo z nabożeństwami jubileuszowymi, a swoje modlitwy, cierpienia i trudy życia ofiarują miłosiernemu Bogu”.