W pielgrzymce rzecznej ze Wzgórza Czerwińskiego na Wzgórze Tumskie, w sprzyjających warunkach pogodowych, wzięło udział szesnaście jednostek pływających (łodzie motorowe, pontony etc.) z około trzydziestoma osobami na pokładach. Po raz siódmy postanowili oni pomodlić się w Płocku przy relikwiach patronki św. Barbary. Jej relikwie obecnie znajdują się w Muzeum Diecezjalnym w Płocku, ale wcześniej przez wiele wieków miał je Czerwińsk.
Przystankiem na wodnej trasie była Kępa Polska, gdzie pielgrzymi razem z proboszczem parafii ks. Tomaszem Milewskim odmówili Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny. Po przepłynięciu ponad 50 km, wodniaków czerwińskich na wodach płockich przywitali księża z Płocka wraz z kapitanem Stanisławem Fidelisem, a także ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej pw. św. Zygmunta w Płocku. W katedrze kanonik opowiedział gościom o św. Barbarze, ale też o remontach, które trwają w najważniejszej świątyni w diecezji.
Mszy św. w katedrze z udziałem pielgrzymów przewodniczył ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą. Współorganizował tę wodną wyprawę po raz ostatni, ponieważ od sierpnia salezjanin będzie pracował duszpastersko w Giżycku, w diecezji ełckiej. Wodniacy modlili się przy relikwiach św. Barbary w intencjach środowiska Bractwa św. Barbary oraz za zmarłych wodniaków.
Nowym elementem pielgrzymki było zwiedzanie portu rzecznego i stoczni na osiedlu Radziwie. Czerwińskim wodniakom o obiektach tych opowiedział Wojciech Wangryn. Poza tym w miejscu tym wspólnie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W stoczni formalnie zakończyła się pielgrzymka rzeczna, jednak trzy łodzie powróciły do Czerwińska także rzeką.
Inspiracją do organizacji pielgrzymek rzecznych z Czerwińska do Płocka były tzw. różańce wiślane, organizowane w Czerwińsku wiosną i latem. Parafianie i goście modlą się wtedy modlitwą różańcową podczas krótkich rejsów łodziami. Poza tym salezjanie i wodniacy organizują nabożeństwa majowe oraz procesje Bożego Ciała na Wiśle, przy współpracy z trzema innymi parafiami.