VI Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków

Strażacy z diecezji płockiej w VI Diecezjalnej Pielgrzymce w Roku Jubileuszowym przybyli do relikwii św. Zygmunta, patrona Płocka. Ich spotkanie odbyło się 27 kwietnia 2024 r. na terenie parafii pw. św. Józefa w Płocku: - Wasza służba jest Ewangelią przełożoną na język pomocy bliźnim – zwrócił się do strażaków biskup Szymon Stułkowski.

IMG 2446

Biskup płocki Szymon Stułkowski przypomniał uczestnikom strażackiej pielgrzymki, że diecezja płocka przeżywa rok jubileuszowy z okazji 1500. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Zygmunta (472? – 523), patrona miasta Płocka. Król ten miał na sumieniu śmierć swojego syna, a mimo to został świętym, ponieważ „doświadczył Bożego miłosierdzia i nawrócenia”.

Przypomniał, że kiedy papież Jan Paweł II odwiedził w Płocku Zakład Karny, to powiedział, że osadzeni „są skazani, ale nie potępieni”. Dla każdego bowiem jest droga nawrócenia.

Pasterz Kościoła płockiego zaznaczył, że strażacy z potrzeby serca chcą pomagać bliźnim. Ich służba jest dawaniem innym dobra, pomocy, miłości, gdy życie człowieka czy mienie ludzkie jest zagrożone. Nie zastanawiają się, komu pomagają. Idą pomagać, gdy są potrzebni, bez względu na to, o kogo chodzi.

Podziękował strażakom, że są „blisko Jezusa, blisko Kościoła”. Służą ludziom w różnych okolicznościach, starają się docierać do ludzi młodych, uczą ich przykładem swego życia.

- Wasza służba jest Ewangelią przełożoną na język pomocy bliźnim, żeby ratować ich życie i mienie – podkreślił bp Stułkowski. Razem ze strażakami modlił się, aby wychodzili oni bez szwanku z akcji ratowniczych.

W Roku Jubileuszowym strażacy poznali też historię i pochodzenie hermy św. Zygmunta z relikwiami patrona miasta. O hermie opowiedział ks. kan. Andrzej Milewski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Herma św. Zygmunta, to relikwiarz zawierający fragment czaszki świętego z Burgundii, wykonany w latach 1351-1356, ofiarowany płockiej katedrze przez króla Kazimierza Wielkiego. Herma jest ukoronowana autentycznym diademem piastowskim (tzw. diadem płocki) z końca XIII wieku.

Zagrabiona przez hitlerowców herma, po odzyskaniu stanowiła depozyt katedry płockiej w Muzeum Narodowym w Warszawie. W 1979 roku zabytek, należący do bezcennych i unikatowych regaliów katedry płockiej, został zwrócony Muzeum Diecezjalnemu i znajduje się w skarbcu katedralnym, mieszczącym się w dawnym Opactwie Benedyktyńskim.

VI Diecezjalną Pielgrzymkę Strażaków zorganizował ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, duszpasterz Straży Pożarnych w diecezji płockiej. Wzięli w niej udział członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze Państwowych Straży Pożarnych, kapelani, sympatycy pożarnictwa, przedstawiciele Drużyny Pożarniczej przy Domu Pomocy Społecznej in. bł. abp. A.J. Nowowiejskiego w Brwilnie.

W gronie gości znalazł się m.in. st. bryg. mgr inż. Artur Gonera, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, dh Hilary Januszczyk, prezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, samorządowcy.


Kolejna pielgrzymka strażaków z diecezji płockiej odbędzie się w sanktuarium maryjnym w Koziebrodach.