Uroczystości rocznicowe w Żmijewie Kościelnym połączone z modlitwą za zmarłego papieża Franciszka

W sobotę, 26 kwietnia 2025 r., w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Żmijewie Kościelnym odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji 140. rocznicy konsekracji świątyni. Eucharystii przewodniczył biskup Szymon Stułkowski. To modlitewne spotkanie miało wyjątkowy charakter, ponieważ zbiegło się z pogrzebem papieża Franciszka – dlatego liturgia była również sprawowana w jego intencji.

Zmijewo25

Z tej okazji wierni licznie zgromadzili się w zabytkowej świątyni, by wspólnie modlić się o życie wieczne dla zmarłego Ojca Świętego i dziękować za swój kościół. W programie znalazł się wzruszający montaż słowno-muzyczny poświęcony papieżowi Franciszkowi oraz Koronka do Miłosierdzia Bożego.

W homilii bp Stułkowski przywołał duchowy testament Franciszka i jego pontyfikat, który – podobnie jak pontyfikat św. Jana Pawła II – był wezwaniem do otwarcia drzwi Chrystusowi. – Pamiętacie, jak na początku pontyfikatu Ojciec Święty prosił, żebyśmy „nie zamykali Jezusa w kościele”.  Świat wciąż potrzebuje, żeby Chrystus był blisko ludzi – przypomniał słowa papieża, które wybrzmiewały jak swoiste przesłanie dla Kościoła naszych czasów. Hierarcha zwrócił uwagę, że świątynia nie istnieje „dla siebie”. - To miejsce, gdzie nas Chrystus formuje, kształtuje, żebyśmy byli uczniami i misjonarzami- podkreślił. Biskup porównał Kościół do „piekarnika”, w którym Duch Święty „wypieka” chrześcijan zdolnych dzielić się wiarą i miłością poza murami świątyni.

Bp Stułkowski nawiązał też do historii parafii, sięgającej XIV wieku. Podkreślił ciągłość modlitwy i wiary przekazywanej z pokolenia na pokolenie. – To miejsce jest potrzebne nie Bogu, ale nam. To tu Chrystus karmi nas swoim Słowem i Ciałem – mówił. Zachęcał wiernych, aby nie tylko przychodzili do świątyni, ale stawali się „uczniami-misjonarzami”, niosącymi Ewangelię w codzienność.

Na zakończenie liturgii bp Szymon dziękował wszystkim, którzy przez lata dbali o duchowe i materialne piękno kościoła – duszpasterzom, wiernym, a szczególnie dzieciom i młodzieży, którym powierzył przyszłość wspólnoty. – Niech ta świątynia przez kolejne dziesięciolecia nie stanie się muzeum, lecz pozostanie żywym domem Boga, pełnym modlitwy i obecności Jego ludu – podsumował.

Uroczystości zakończyły się modlitwą o niebo dla papieża Franciszka oraz błogosławieństwem dla wspólnoty parafialnej w Żmijewie Kościelnym.

Parafia w Żmijewie jest jednym z miejsc w diecezji, gdzie trafiło dofinansowanie z Diecezjalnego Funduszu Remontowo-Budowlanego. 20 tys. zł. pomoże wyremontować salę parafialną.

Tekst: Ilona Krawczyk-Krajczyńska