Uroczystości odpustowo-dożynkowe w Duczyminie

15 sierpnia 2024 r. w Duczyminie odbyły się uroczystości odpustowo-dożynkowe, którym przewodniczył ks. biskup Roman Marcinkowski. Poświęcił on nowy witraż św. Jana Chrzciciela w kościele, a z okazji dożynek - wieńce i kosze z tegorocznymi plonami.

455728849 535811665449482 438382665309844949 N

Hierarcha w homilii apelował o poszanowanie i obronę wartości chrześcijańskich nawiązując do profanacji, która odbyła się podczas rozpoczęcia Olimpiady w Paryżu. Ponadto przekonywał o wartości modlitwy i oddania się Matce Bożej, przywołując świadectwo Stanisławy Celińskiej.

Podczas uroczystości poświęcił ofiarowane przez parafian dary w postaci wieńców i koszy dożynkowych oraz bukietów z ziół i kwiatów, przyniesione do kościoła w święto, które ma ludową nazwę Matki Bożej Zielnej. 

Po sumie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna, a następnie starostwie dożynek Ilona i Andrzej Figurscy z Wasił Zygnów oraz burmistrz Miasta i Gminy Chorzele Eliasz Kostrzewa z małżonką Edytą dzielili dożynkowym chlebem.

Ksiądz biskup dokonał również poświęcenia witraża ze św. Janem Chrzcicielem, który ufundowali państwo Jolanta i Mieczysław z synami z Wólki Zdziwójskiej oraz drzwi zewnętrznych kościoła. Uroczystą Mszę św. uświetnił koncert Młodzieżowej Miejskiej Orkiestry Dętej z Chorzel oraz śpiew pani Marzeny Stupińskiej.

Uroczystości w Duczyminie poprzedziły przygotowania duchowe, w tym Msza dla rodzin, którą prowadził i homilię wygłosił ks.  prof. dr hab. Tomasz Nawracała z Poznania. Był też różaniec i Apel maryjny.

Tegoroczna uroczystość odpustowa zgromadziła wielu czcicieli Najświętszej Marii Panny w Duczyminie. Przybyli wierni nie tylko z terenu gminy Chorzele, ale również z całego regionu, a to za sprawą znajdującego się w parafii obrazu Marki Bożej, którego historia jest bardzo stara i według przekazywanej miejscowej tradycji łączy się z objawieniami.
 
„Namalowany jeszcze w XVII wieku przez nieznanego artystę, obraz olejny, o wymiarach 105 x 72 cm, został ujęty w złotą ramę i umieszczony w centralnej części drewnianego ołtarza. Przedstawienie duczymińskiej Matki w głównych zarysach przypomina obraz Matki Boskiej Częstochowskiej – i podobnie jak częstochowski obraz – od wieków gromadzi rzesze pątników, ofiarujących duczymińskiej Pani swoje modlitwy, troski, prośby i wota dziękczynne, które licznie okalają sam cudowny wizerunek (jako ciekawostkę warto dodać, że najstarsze z nich, datowane są na XVII w.)” (cytat za: Urząd Miasta i Gminy Chorzele).

Fot. Konrad Sarnecki

Ks. Grzegorz A. Ostrowski
Proboszcz parafii pw św. Jana Nepomucena
w Duczyminie

FOTORELACJA