Ulicami Starego Miasta w Płocku przeszła Droga Krzyżowa

- Wszystkich do Kościoła Chrystusowego przyciąga wywyższony Pan. On zbawia każdego człowieka indywidualnie, ale do Jego domu idzie się wspólnie – powiedział ks. biskup Szymon Stułkowski na zakończenie Drogi Krzyżowej ulicami płockiego Starego Miasta. 31 marca br. wieczorem wierni przeszli w niej pod hasłem „Droga Chrystusa drogą Kościoła”.

Dk 2023
foto: A. Małecka/Gość Płocki

Bp Szymon Stułkowski na zakończenie nabożeństwa Drogi Krzyżowej zaznaczył, że kończy się ona w farze, czyli w miejscu, w którym od lat płocczanie szukali wstawiennictwa i obrony. W farze na wiernych spoglądają święci jezuici, związani Płockiem i diecezją: św. Stanisław Kostka i św. Andrzej Bobola. Biskup zaznaczył, że wszystkich do Kościoła Chrystusowego przyciąga wywyższony Pan. 

 - Przyciągnij Panie wszystkich do siebie. Przyciągnij nasze rodziny, nasze parafie i naszą diecezję. Wzbudź powołania do kroczenia Twoją drogą w sercach młodych ludzi. Tyś nauczył jak mamy dźwigać swój krzyż: z ufnością w Bogu i z miłością ku niebu. Tyś nauczył, jak mamy pokonywać cierpienie, z miłością ofiarować je za innych. Obdarz nas Panie upragnionym pokojem. Pozwól poznawać, odkrywać i ukochać Twój Kościół – modlił się biskup płocki.

Dodał, że Bóg zbawia każdego człowieka indywidualnie, ale do Jego domu idzie się wspólnie. Wierni wiedzą, że zawierzyli Jezusowi Chrystusowi i Jego Kościołowi. 

Pasterz Kościoła płockiego podziękował również za wspólną modlitwę i wspólną drogę ulicami Starego Miasta osobom i grupom zaangażowanym w przebieg i organizację nabożeństwa.  

Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta w Płocku tradycyjnie przeszła w piątek wieczorem przed Niedzielą Palmową, z udziałem biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego i biskupa pomocniczego Mirosława Milewskiego. Szli w niej wierni trzech staromiejskich parafii: katedralnej pw. św. Zygmunta, pw. św. Bartłomieja (farnej) i pw. św. Maksymiliana Kolbego („na Górkach”).  

Uczestnicy, zatrzymując się przy czternastu stacjach Męki Jezusa Chrystusa, przeszli od katedry do fary (kościoła parafii św. Bartłomieja). W trakcie wysłuchali rozważań nawiązujących do miłosierdzia Bożego i św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II i służebnicy Bożej m. Józefy Joanny Hałacińskiej, której doczesne szczątki znajdują się w farze. W miejscu tym trwa modlitwa sióstr pasjonistek o beatyfikację założycielki zgromadzenia.

Za organizację nabożeństwa odpowiedzialny był ks. kan. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej, dziekan dekanatu płockiego zachodniego. 

W wydarzenie zaangażowali się m.in. Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses pod dyrekcją Anny i Wiktora Bramskich, siostry zakonne, alumni seminarium, księża, lektorzy, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych w Płocku z katechetą Krzysztofem Dobaczewskim.  

O bezpieczeństwo uczestników podczas przemarszu zadbali policjanci oraz strażnicy miejscy.