Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: Wieczernia w płockiej cerkwi.

Płock należy do tych miast w Polsce, gdzie w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, ekumeniczna modlitwa zanoszona jest codziennie. Tak jest również w tym roku. W środę, 22 stycznia, miał miejsce kolejny ekumeniczny przystanek - w cerkwi prawosławnej parafii pw. Przemienienia Pańskiego na płockich Górkach modlono się podczas Wieczerni, czyli nieszporów.

Wieczernia2025

Nabożeństwo poprowadził ks. mitrat Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej w Płocku, zaś słowo do zebranych powiedział biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

Biskup Milewski zaznaczył, że prawosławna Wieczernia i tradycja kolędowania w cerkwi, od lat wpisuje się obchody tygodnia ekumenicznego, co stanowi ważne świadectwo wspólnego budowania „domu wiary” w oparciu o słowa Chrystusa: „aby byli jedno”.

Biskup przypomniał o rocznicach ważnych pod kontem ekumenii wydarzeń, które przypadają w tym roku. Wśród nich najbardziej doniosła dotyczy Soboru Nicejskiego sprzed 1700 lat i ustalonego wtedy Wyznania Wiary. Podkreślił także, że tegoroczne spotkanie we wspólnocie prawosławnej w Płocku zbiega się z obchodami 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. „Gdy po 123 latach niewoli Polska odzyskała swoją niepodległość, także Kościół Prawosławny w naszej ojczyźnie mógł zasmakować tak ważnej dla rozwoju wspólnoty wierzących wolności i autonomii” - powiedział, życząc Bożego błogosławieństwa.

Tematem przewodnim spotkania w cerkwi były słowa „Duch Święty, dawca życia i radości”, zaproponowane przez członków wspólnoty monastycznej z Bose we Włoszech, którzy przygotowali w tym roku modlitwy i rozważania na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Odnosząc się do tych słów bp Milewski porównał obecność Ducha Świętego w życiu chrześcijanina do troskliwego lekarza, który nie zostawia człowieka bez opieki. „Duch Święty dając nam życie, jednocześnie jest jego strażnikiem. Przynosi nam radość, podtrzymuje i obdarza nadzieją” – podkreślił.

Zaznaczył, że w wymiarze lokalnym ta obecność Bożego Ducha przejawia się również w tradycji płockich spotkań ekumenicznych. „Rozpoczęliśmy je przed laty, nie z jakiegoś przymusu, ale ze szczerej chęci duchownych i świeckich z naszych Kościołów, w wolności dzieci Bożych. To Boży Duch uzdalnia nas do miłości bliźniego, a także wzywa do wzajemnego zrozumienia i współpracy” - powiedział.

Na zakończenie bp Milewski zachęcił do otwartości na Boże słowo i potrzeby bliźnich, życząc, by wspólne modlitwy i dialog ekumeniczny przyczyniały się do budowania jedności w różnorodności.


Tydzień ekumeniczny w Płocku rozpoczął się 18 stycznia Mszą św. w kościele św. Jana Chrzciciela. Liturgii przewodniczył bp Piotr Libera, a kazanie wygłosił ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelickiej w Płocku.

We wtorek, 21 stycznia, odbyło się spotkanie w mariawickiej Świątyni Miłosierdzia i Miłości, a przewodniczył mu biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Maria Jan Opala.

W środę, 22 stycznia, ekumeniczny przystanek miał miejsce w cerkwi, a kazanie w czasie nieszporów wygłosił biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski.

W czwartek, 23 stycznia, w kościele św. Jana Chrzciciela, ks. prof. Henryk Seweryniak będzie przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłych ludzi ekumenii z płockich Kościołów.

W piątek, 24 stycznia, w zborze odbędzie się nabożeństwo ewangelickie, a na zakończenie ekumenicznego tygodnia, w sobotę 25 stycznia, odprawiona zostanie Msza św. o zjednoczenie chrześcijan w sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Starym Rynku.

Wszystkie wydarzenia koordynuje ks. Włodzimierz Piętka, referent ds. ekumenizmu w diecezji płockiej, prefekt ds. studiów w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku i asystent diecezjalny tygodnika „Gość Niedzielny”.

Tekst: Ilona Krawczyk–Krajczyńska/ KAI