Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan: Ekumeniczne Wyznanie Wiary przy Drzwiach Płockich

Przechodząc przez płockie „Porta Fidei” w bazylice katedralnej, pasterze czterech chrześcijańskich wspólnot żyjących w mieście wspólnie wypowiedzieli słowa Credo.

Ekumenia2025

(foto: Gość Płocki - www.plock.gosc.pl)

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Płocku obfituje w codzienne spotkania, ale szczególnym punktem tegorocznych obchodów było Wyznanie Wiary przy Drzwiach Płockich. W trzecim dniu spotkań ekumenicznych, 20 stycznia, w bazylice katedralnej zgromadzili się przedstawiciele siostrzanych Kościołów z Płocka. Nabożeństwo poprowadził biskup płocki Szymon Stułkowski, a homilię wygłosił biskup Maria Jan Opala, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Towarzyszyli im ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelickiej w Płocku oraz ks. mitrat Eliasz Tarasiewicz, proboszcz parafii prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Płocku.

Symbolika spotkania była głęboka. Od płonącego paschału, znaku Zmartwychwstałego Chrystusa, zapalono świece, których światło towarzyszyło pasterzom czterech wspólnot chrześcijańskich żyjących w mieście, kiedy w geście jedności otworzyli i przeszli przez Drzwi Płockie. Te monumentalne drzwi, w które wpisane jest Credo, bo taka jest symboliczna wymowa poszczególnych ich kwater, stały się tego wieczoru wyjątkowym znakiem wspólnej wiary chrześcijańskiej. Ze śpiewem Credo, procesja ekumeniczna przeszła przez bazylikę, a uczestnicy zanurzyli dłonie w wodzie święconej, nawiązując do chrztu – momentu, w którym Boże życie staje się udziałem wierzących.

W czasie nabożeństwa słowa Bożego kazanie powiedział biskup Maria Jan Opala, biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Przypomniał, że hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan: „Czy wierzysz w to?” (J 11,26) dotyka istoty wiary, która czasem zmaga się z wątpliwościami. „Każdy kolejny dzień tej ekumenicznej pielgrzymki po płockich kościołach ma doprowadzić nas do tej prawdy, że Chrystus Zbawiciel przyszedł do każdego człowieka, niezależnie od miejsca zamieszkania, pozycji społecznej czy wyznania. Przyszedł zarówno do ludzi silnych w wierze, jak i do tych wątpiących czy poszukujących” - powiedział.

Nawiązując do odczytanych słów Ewangelii św. Jana, podkreślił, że przez historię „niewiernego” Tomasza zanurzamy się w jedno z najgłębszych doświadczeń wiary. Dla jednych to doświadczenie nie podlega dyskusji – wynoszą je z domów, katechezy. Ale są we wspólnotach też tacy ludzie, jak Tomasz, którzy szukają siebie i swojej tożsamości w relacji z Bogiem. Potrzebują doświadczenia, dowodów, które pomogą im umocnić swoje przekonania. „W dzisiejszym, podzielonym świecie takie doświadczenie «utwierdzenia» jest szczególnie ważne. Jezus nie odrzuca Tomasza, ani go nie gani. Wątpliwości nie przekreślają apostoła w oczach Boga. Wręcz przeciwnie, Jezus zaprasza go do doświadczenia swojej prawdziwej obecności. Bóg wychodzi naprzeciw każdemu człowiekowi. Porusza serca, przenika umysły, abyśmy mogli Go doświadczyć i poznać ” – powiedział bp Opala.

Zauważył, że historia apostoła ma również wymiar ekumeniczny. Tomasz doszedł do tej samej prawdy, co pozostali, ale inną drogą – nie gorszą. To przesłanie powinno zachęcać chrześcijan do postawy wzajemnego zrozumienia i jedności, pomimo różnic w tradycjach czy praktykach.

Bp Opala podkreślił, że chrześcijaństwo powinno być przestrzenią, w której różnice nie są przeszkodą, ale bogactwem. „To, co nas łączy, jest znacznie większe niż to, co nas dzieli” – powiedział. Wspólna modlitwa, dialog teologiczny i współpraca na rzecz potrzebujących to według niego rzeczywistości, przez które chrześcijanie mogą świadczyć o Zmartwychwstałym.

Centralne spotkanie ekumeniczne w płockiej katedrze przypomniało, że wiara w jednego Boga – Stwórcę i Zbawiciela – jest darem dla wszystkich. Wspólne doświadczenie modlitwy i dialogu pokazuje, że chrześcijanie, pomimo różnorodności tradycji, mają jedno wspólne dziedzictwo wiary. „Świece, które zapaliliśmy od paschału dogasają, ale najważniejszy płomień wiary pozostał w nas. Uczestniczymy w sztafecie z darem wiary – wspólnie nieśmy to światło dalej” – zakończył biskup Stułkowski.

Tekst: Ilona Krawczyk-Krajczyńska/ KAI