Triduum Paschalne w bazylice katedralnej płockiej 2023

Program celebracji Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego w katedrze płockiej (6-9 kwietnia 2023 r.)

Katedra Dzik
@LatajacyDzikPL/facebook

Wielki Czwartek 6 kwietnia
Godz. 10.00 – Msza św. Krzyżma - przewodniczy biskup płocki Szymon Stułkowski (homilia), koncelebrują biskup pomocniczy Mirosław Milewski, biskup senior Roman Marcinkowski, biskup senior Piotr Libera; w czasie liturgii zostaną pobłogosławione oleje do sprawowania sakramentów, a księża odnowią przyrzeczenia kapłańskie.

Godz. 18.00 – Msza św. Wieczerzy Pańskiej - przewodniczy biskup płocki Szymon Stułkowski (homilia), koncelebruje biskup pomocniczy Mirosław Milewski; przypomnienie ustanowienia sakramentu Eucharystii i sakramentu kapłaństwa;

Wielki Piątek 7 kwietnia
Godz. 9.00 - celebracja Liturgii Godzin (tzw. ciemna jutrznia);
Godz. 18.00 - Liturgia Męki Pańskiej - przewodniczy biskup płocki Szymon Stułkowski; przypomnienie męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Wielka Sobota 8 kwietnia
Godz. 9.00 - celebracja Liturgii Godzin (tzw. ciemna jutrznia);

Godz. 20.00 - Liturgia Wigilii Paschalnej - przewodniczy biskup płocki Szymon Stułkowski; najważniejsza liturgia w ciągu roku, uobecnienie paschalnej ofiary Jezusa Chrystusa, z obrzędami poświęcenia wody i ognia oraz odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. Po raz pierwszy śpiewa się wówczas w kościele „Alleluja” z okazji Zmartwychwstania Pańskiego.
Podczas Wigilii Paschalnej w katedrze odbędzie się chrzest dorosłego katechumena.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego 9 kwietnia
Godz. 6.00 - przewodniczy biskup senior Roman Marcinkowski (homilia); procesja rezurekcyjna wokół katedry z figurą Zmartwychwstałego Jezusa i Najświętszym Sakramentem;

Główne celebracje Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego będą transmitowane przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej na kanale KRDP.TV (Wielki Czwartek – obie Msze św., Wielki Piątek – Liturgia Męki Pańskiej, Wielka Sobota – Wigilia Paschalna). Msza św. rezurekcyjna w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego będzie transmitowana tylko w radio: posluchaj.krdp.pl – Włącz radio – Katedra Płock).