Szkoła w Kołozębiu obchodziła 10-lecie nadania imienia Jana Pawła II

Biskup Szymon Stułkowski przewodniczył Mszy św. w kaplicy w Kołozębiu z okazji 10-lecia nadania miejscowej szkole imienia Jana Pawła II: - Św. Jan Paweł II wykorzystał wszystkie dary i talenty otrzymane od Pana Boga - zwrócił się do społeczności szkoły.

OIP

Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy w Kołozębiu pw. Matki Bożej Częstochowskiej (parafia Sochocin). Bp Szymon Stułkowski w homilii stwierdził, że warto Panu Bogu podziękować za to, że w naszej części świata szkoła jest dostępna dla wszystkich.

- Nauka to prawo, ale też przywilej, bo w wielu częściach świata dzieci nie mają możliwości nauki, albo też muszą pokonywać długą drogę, żeby do dotrzeć do szkoły. Cieszymy się, że jest tu miejsce, gdzie można poznawać świat i rozwijać dalej dary i talenty otrzymane od Pana Boga - powiedział duchowny.

Zaznaczył, że św. Jan Paweł II, patron szkoły, jest przykładem człowieka, który „na maksa wykorzystał, jak mówią młodzi, dary otrzymane od Boga”. To jest zadanie i misja ludzi. Podziękował wszystkim, którzy prowadzą w szkole misję edukacyjną. To praca niełatwa, zwłaszcza że chodzi w niej o to, aby nauczyć młode pokolenie, by „mądrze szło przez życie”. 

- Mądrze żyć, to znaczy sięgnąć po mądrość, odkrywać otrzymane dary. Życzę, aby w tej szkole udawało się prowadzić dzieci i młodzież ku mądrości. Szkoła i parafia wspólnie służą rodzinie. 
Niech na pierwszym miejscu w życiu będzie Jezus – najważniejszy Nauczyciel, a patron św. Jan Paweł II niech wyprasza nam łaski, byśmy mądrze żyli – życzył ordynariusz diecezji.  

Szkoła Podstawowa w Kołozębiu14 października 2024 r. obchodziła trzy rocznice: 100-lecie istnienia, 60-lecie powstania budynku szkoły oraz 10-lecie nadania imienia Jana Pawła II. W ramach jubileuszu w szkole odsłonięto tablicę pamiątkową, można było obejrzeć kilka wystaw, wpisać się do kroniki szkolnej i skosztować tortu „urodzinowego”. 

Nad całością wydarzenia czuwała dyrektor Małgorzata Tomaszek wraz z gronem pedagogicznym i radą rodziców.

Historia szkolnictwa na terenie Kołozębia sięga końca XIX wieku, kiedy to w miejscowości założono tajną szkołę (był to czas zaborów). W 1906 roku zorganizowano kolejną tajną szkołę. Oficjalna powstała w roku 1923. Lekcje odbywały się w prywatnych mieszkaniach. W czasie II wojny światowej organizowano tajne komplety. Obecny budynek szkoły został zbudowany jako Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, otwarto go 24 listopada 1963 roku. 4 września 2014 roku  szkole nadano imię św. Jana Pawła II. Od roku 2012 roku dyrektorem placówki jest Małgorzata Tomaszek.