Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyninie podziękowała Panu Bogu za jubileusz 30-lecia

O tym, żeby szkoła była miejscem, w którym wszyscy dojrzewają do tego, by kochać Boga i drugiego człowieka, powiedział biskup płocki Szymon Stułkowski w Gostyninie 8 marca 2024 r. Z okazji 30-lecia Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV poświęcił sztandar tej placówki oświatowej.

Xl Sp Nr 5 Ma Nowy Sztandar 1709909337 45 (1)
foto: gostynin24.pl

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyninie im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV z okazji jubileuszu 30-lecia działalności spotkała się na Mszy św. w kościele parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Przewodniczył jej i homilię wygłosił biskup płocki Szymon Stułkowski. 

Analizując Ewangelię dnia przypomniał, że Jezus jest w niej nazywany „Nauczycielem”. Otrzymał On pytanie, co jest najważniejsze w nauczaniu o Bogu i świecie. Odpowiedź była jednoznaczna: trzeba kochać Boga i kochać drugiego człowieka - jak siebie samego. 

- Miłość Boga czyni zdolnym do miłości drugiego człowieka. Jezus, który mówi, żebyśmy kochali siebie, nie promuje egoizmu. Wskazuje, że jeśli ktoś nie kocha siebie, to nie wierzy, że jest kimś wartościowym. Jeśli ktoś kocha siebie, ma co dać od siebie innemu człowiekowi, okazuje mu miłość – powiedział Pasterz Kościoła płockiego.

Bp Stułkowski dodał, że w szkole dziecko uczy się różnych ważnych rzeczy, ale najważniejsze, to żeby nauczyło się kochać i szanować innych ludzi, i do tego zachęca Jezus. 

Podczas Mszy św. biskup poświęcił sztandar szkoły, z wizerunkiem patrona Księcia Mazowieckiego Siemowita IV: - Sztandar jest zewnętrznym znakiem wspólnoty, czymś wręcz świętym we wspólnocie. Sztandar pokazuje patrona, ale też wspólnotę, która się przy nim gromadzi – podkreślił duchowny. 

Życzył społeczności szkoły nr 5, aby Bóg jej błogosławił i by „szkoła była miejscem, w którym wszyscy dojrzewają do tego, by kochać, pięknie żyć, szanować drugiego człowieka, budować lepszy świat, bardziej ludzki i bardziej Boży”.   

 Po Mszy św. barwny korowód historyczny przeszedł do Szkoły Podstawowej nr 5. Tam odbyło się przekazanie sztandaru. Gospodarzem uroczystości był dyrektor szkoły Robert Pypkowski poza tym obecni na niej byli nauczyciele, rodzice, katecheta ks. mgr Arkadiusz Ronowicz i zaproszeni goście.  

Samorządowa Szkoła Podstawowej nr 5 w Gostyninie została oddana do użytku 1 września 1994 r. Pierwszym dyrektorem była Ewa Walczak. Była to pierwsza szkoła w mieście o wysokim standardzie użytkowania i nowoczesnym wyglądzie. W 1999 r. powołano do życia Gimnazjum nr l. W 2002 r. patronem szkoły został Książę Mazowiecki Siemowit IV, który nadał Gostyninowi 8 marca 1382 r. prawa miejskie z wieloma przywilejami, co przyczyniło się do rozwoju miasta i regionu. Po likwidacji gimnazjów, w roku 2019, placówka powróciła do nazwy – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV. Jej dyrektorem jest mgr Robert Pypkowski.