Św. Apolonio, módl się za nami

Parafia w Borkowie Kościelnym stała się miejscem szczególnego kultu św. Apolonii, patronki stomatologów i osób cierpiących na choroby jamy ustnej. W niedzielę 9 stycznia, decyzją biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego kościół parafialny został oficjalnie podniesiony do rangi sanktuarium.

Apolonia1

Parafia pw. św. Apolonii w Borkowie Kościelnym jest jedyną w Polsce wspólnotą, której patronuje święta męczennica pierwszych wieków chrześcijaństwa. W ostatnich latach jej kult pod Sierpcem rozkwita. Od blisko dekady wierni, a wśród nich środowiska lekarzy stomatologów, którym patronuje święta, coraz liczniej przybywają na indywidualne modlitwy oraz na odpust parafialny, przypadający 9 lutego – w liturgiczne wspomnienie św. Apolonii.

W parafii od roku modlitewnie działa Bractwo św. Apolonii, które spotyka się raz w miesiącu. Wierni przyznają, że coraz bardziej uświadamiają sobie, jak wyjątkową mają patronkę. „Modlimy się na różańcu w intencji zdrowia, nawrócenia, Ojczyzny. We wszystkich intencjach, jakie powierzają nam ludzie z całej Polski. Dzwonią, piszą. Nie pomijamy nikogo. Już są pierwsze owoce tej naszej modlitwy. Już jest za co dziękować” – powiedziała w rozmowie Elżbieta z Bractwa św. Apolonii.

Szczególnym wyrazem kultu był dotychczas obraz św. Apolonii znajdujący się w bocznym ołtarzu. W 1923 roku, kiedy stary kościół parafialny spłonął, m.in. wizerunek świętej ocalał, co – w kontekście ożywienia kultu męczennicy pierwszych wieków – można dzisiaj odczytać jako znak Bożej Opatrzności. „Pan Bóg działa przez ludzi. Daje znaki, które trzeba odczytywać. Jestem przekonany, że moim zadaniem było obudzić kult św. Apolonii, patronki na trudne czasy” – powiedział ks. Adam Zaborowski, kustosz sanktuarium.

Uroczystościom związanym z ustanowieniem sanktuarium przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który w homilii zwrócił uwagę na trzy kwestie: postać św. Apolonii, okoliczności jej śmierci oraz znaczenie ustanowienia sanktuarium w Borkowie Kościelnym. „Prośmy ją o wstawiennictwo w chorobach duszy i ciała, abyśmy podążali wraz z nią ku prawdziwemu Dobru, jakim jest sam Bóg” – podkreślił metropolita poznański.

Podczas uroczystości do kościoła wniesiono relikwie św. Apolonii, sprowadzone z Mediolanu. Wierni będą mogli oddawać cześć autentycznej cząstce kości świętej. W darach ołtarza przyniesiono m.in. figurę św. Apolonii przeznaczoną do procesji eucharystycznych oraz środki higieniczne – w tym pasty i szczoteczki do zębów – zebrane przez uczniów z 12 szkół w diecezji. Za pośrednictwem Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania, dary te trafią do dzieci w Afryce.

Odczytując dekret ustanawiający sanktuarium w Borkowie Kościelnym, biskup płocki Szymon Stułkowski wyraził nadzieję, że modlitwa zanoszona za przyczyną św. Apolonii będzie ożywiać wiarę nie tylko w regionie. „Niech te dzisiejsze uroczystości i słowa, które usłyszeliśmy, pracują w naszych sercach i pomnażają wiarę. Niech św. Apolonia wyprasza potrzebne łaski, a wszystkich odwiedzających to sanktuarium przybliża do Boga” – powiedział biskup płocki.

W trakcie uroczystości, odsłonięto także odnowioną figurę Matki Bożej w głównym ołtarzu. Ponadto metropolita poznański abp Stanisław Gądecki poświęcił sztandar Bractwa św. Apolonii. Po zakończeniu Mszy św. wierni mieli okazję wysłuchać koncertu zespołu „Nowa Orawa” – utalentowanych dzieci i młodzieży z Zakopanego.

--------------

Św. Apolonia żyła w III wieku, za cesarza Decjusza, w Aleksandrii Egipskiej. Atrybutami świętej są obcęgi i ząb – symbol jej męczeństwa. Poganie, prześladując chrześcijan, brutalnie zmiażdżyli jej szczękę, wybili zęby i grozili spaleniem na stosie, jeśli nie wyrzeknie się Chrystusa. Apolonia, zamiast ulec presji, sama rzuciła się w ogień, stając się symbolem niezachwianej wiary nawet w chwilach najcięższych prób.

Tekst: Ilona Krawczyk-Krajczyńska/ ekai