Strażacy z Cetlina modlili się w stulecie jednostki OSP

- Na zabytkowych sztandarach strażackich są napisy: „W jedności siła” lub „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Pojedynczy człowiek zdziała niewiele, ale w jedności z kolegami może uczynić wielkie rzeczy - powiedział ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, diecezjalny duszpasterz strażaków 23 września br., z okazji jubileuszu stulecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Cetlinie.

Cetlin

Druhowie, którzy obchodzili stulecie swojej jednostki OSP oraz goście jubileuszu wzięli udział w Mszy św. w kościele parafialnym w Bonisławiu. Przewodniczył jej proboszcz ks. Piotr Gątarek, a kazanie wygłosił ks. kan. dr Andrzej Zakrzewski, duszpasterz straży pożarnych w diecezji płockiej.

- Sto lat funkcjonowania waszej jednostki, to pasmo dobrych czynów, które docenia Pan Bóg i ludzie. Matka Teresa z Kalkuty powiedziała kiedyś, że Bóg nie patrzy na wielkość naszych czynów, patrzy natomiast na to, ile miłości wkładaliśmy w te czyny. Strażacy udowodnili, że hasło „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” nie było i nie jest martwym zawołaniem. Ono ilustruje codzienne zajęcia strażaków – zaznaczył kaznodzieja.

Dodał, że takie hasła umieszcza się na sztandarach nie po to, aby je upiększać, ale by przypominały o istocie strażackiej służby: - Pojedynczy człowiek zdziała niewiele, ale w jedności z kolegami może uczynić wielkie rzeczy. Na zabytkowych sztandarach możemy spotkać następujące napisy: „W jedności siła” lub „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. W pojedynkę strażak może uczynić niewiele, ale w zgranej drużynie bardzo dużo - podkreślił ks. Andrzej Zakrzewski.

Duchowny zaakcentował, że druhowie wykonają swoje zadania w oparciu o przykazanie miłości, rozdają wokół siebie dobro, pamiętają o słowach Zbawiciela, że „nie ma większej miłości, jak ktoś oddaje życie za przyjaciół swoich”, pomagają potrzebującym i zagrożonym utratą życia, zdrowia i mienia.

- Druhowie pamiętają o IX strażackim przykazaniu, które brzmi: „Bądź dumny z tego, że należysz do towarzystwa pożarniczego, że należysz do niezliczonej rzeszy bojowników walczących pod sztandarem najczystszej miłości” – uważał ksiądz kanonik.

Uroczystość jubileuszową uświetniła orkiestra OSP Gozdowo pod batutą Edwarda Wielguckiego. Zasłużeni strażacy przyjęli zasłużone medale i odznaczenia.

Jednostka OSP w Cetlinie, na terenie parafii pw. św. Stanisława BM w Bonisławiu, powstała w roku 1923. Jej założycielami byli druhowie: Kazimierz Kościeński, Adam Klemarczyk, Czesław Rzepecki. Sztandar nadano jednostce w roku 1949, po renowacji został powtórnie poświęcony w roku 2013, na 90-lecie jednostki. Obecna remiza strażacka pochodzi z lat 60. XX wieku. Prezesem OSP Cetlin jest druh Andrzej Olewnik, a naczelnikiem druh Andrzej Mańkowski.