Spotkanie świąteczne sióstr zakonnych, wdów i dziewic konsekrowanych

- Dziękuję, że roznosicie w świat zapach Boga - zwrócił się ks. biskup Szymon Stułkowski do sióstr zakonnych oraz wdów i dziewic konsekrowanych podczas ich dorocznego spotkania przed świętami Bożego Narodzenia. Wspólna modlitwa, życzenia i agapa odbyły się 9 grudnia 2023 r. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Bożego w Płocku.

Opłatek Sióstr 2023

Bp Szymon Stułkowski wziął udział w dorocznym, przedświątecznym spotkaniu sióstr zakonnych oraz wdów i dziewic konsekrowanych z diecezji płockiej. Spotkanie to odbyło się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku.

Biskup stwierdził, że wielość zgromadzeń zakonnych w diecezji, to znak, że jest ona bogata we wspólnoty. Bóg powołuje, ale trzeba w tym powołaniu dojrzewać. Czasem nogi się potykają i nie idzie się Jego rytmem, ale wtedy „razem modlimy się za siebie”.

- Jesteśmy razem na drodze którą jest Jezus Chrystus. Możemy nawzajem się wspierać. Modlicie się też za mnie, za co dziękuję. W ciągu roku mojej posługi było wiele modlitw, wiele spotkań z ludźmi, ale to piękne ubogacenie: moja wiara buduje się, gdy spotykam ludzi kochających Pana Boga – bp Stułkowski podzielił się refleksją po roku posługi w diecezji.

Poprosił uczestniczki Eucharystii, aby tak realizowały swoje powołanie, by „pachnieć Panem Bogiem”. A Bóg chce pachnieć ich życiem: - Bardzo wam dziękuję, że jako osoby konsekrowane roznosicie zapach Pana Boga i świadectwem swego życia dajecie ten zapach Panu Bogu. To wasza misja, żeby świat wiedział, że są ludzie, którzy oddali swoje życie, żeby ten zapach roznosić - zauważył biskup.

Duchowny dodał, że to nie jest prosta sprawa, „to piękna przygoda, ale i krzyż”. Trzeba się modlić, by to się udawało. Poprosił, by „świadectwo było czytelne”, by dzięki temu świat stawał się bardziej Boży i bardziej ludzki.

Po Eucharystii odbyła się też konferencja „Idźcie i głoście. Ale razem!” i agapa.

W spotkaniu przedświątecznym w Płocku uczestniczyły siostry zakonne oraz wdowy i dziewice konsekrowane. Towarzyszył im ks. Marek Tomulczuk SAC, diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, proboszcz parafii pw. św. Benedykta w Sierpcu.

Na terenie diecezji płockiej swoje domy ma dwanaście żeńskich zgromadzeń zakonnych, w tym dwa kontemplacyjne: benedyktynki w Sierpcu i klaryski kapucynki w Przasnyszu. Ponadto w diecezji żyją wdowy i dziewice konsekrowane.